Mennyire megbízható egy másfél hetes időjárás előrejelzés?
Szerinted mi tudunk jobbat/biztosabbat mondani, mint a hivatalos előrejelzés?
Nyilván ilyen távlatban még bármi lehet.
Tudom tudom. Csak be vagyok zsongva, belföldön utazunk. Ritkán van lehetőségem utazni, és pánikba estem a rossz idő miatt.
De én is úgy látom bármi lehet, volt már olyan is hogy a másnapi vihar előrejelzésből sem lett semmi...
nem is értem miert tettem fel a kérdést.
Talán pont egy ilyen válasz miatt, hogy megnyugodjak...
Teljesen.
Tuti bejön a jóslat - csak azt nem tudni, hol.
Az időjós nem téved, csak az van rossz helyen, aki az szerint tervez.
Gyakorlatilag semmi értelme 3 napon túli időjárás előrejelzést nézni. De 3 napon belül már elég jó előrejelzések készülnek.
Viszont a nyár abból a szempontból speciális, hogy a nagy melegben szinte bárhol kialakulhat olyan feláramlás, ami intenzív felhőképződést, majd zivatart okoz. Nemrég 3 órát kuksoltam egy ilyen mozdulatlan zivatarcella alatt egy erdő közepi esőbeállóban, csapkodó villámok közt, holott reggel szó nem volt csapadékról az adott régióban . Nyáron ez szinte kivédhetetlen, csak annyit tehetsz , hogy figyeled a feláramlások jeleit, ami már pár órával a zivatar előtt látszik.
Manapőság általános iskola 6. ban nem tanítanak már alapvető dolgokat, hogy előmásznak egy kő alól olyanok, akik az egész életüket átaludták, matekból, földrajból szunyókáltak és a fészbuk nyomkodás után most ébrednek?
Egyébként ha most ébredtél kedves, csak neked: a káoszelmélet azt mondja ki, hogy mivel nem ismerünk minden adatot, és azokban a legkisebb eltérés is irtózatos nagy kilengéseket okozhat, ezért az időjárás előrejelzésnek is van egy adott bizonytalansága. 1-3 napra kevesebb, 8-10 napra lényegesen nagyobb.
Ilyen távra már nagyon bizonytalan hogy milyen idő lesz. Én mindig szoktam figyelni a meteorológiai modelleket, diagramokat is, az alapján az a tapasztalatom, hogy nagyjából 4 napig egész pontosak, 5-7 napra nagyjából jók de kisebb csúszások már előfordulhatnak, főleg a nehezebben fogható helyzeteknél, mint a hidegörvények, vagy mediterrán ciklonok, 8-10 napra meg már leginkább csak annyit lehet megmondani, hogy nagyobb eséllyel milyen jellegű idő lesz az alapján, hogy nagyjából hol helyezkedhetnek el a ciklonok és anticiklonok Európa térségében. 10 napon túl meg gyakorlatilag bármi lehet, a fáklya diagramon is már akkora a szórás, hogy érdemben sok mindent nem lehet kiolvasni belőle ilyen távon.
Jelenleg a modellek még a hétvégi hidegcseppel is küzdenek, valamelyik keletebbre, valamelyik nyugatabbra számolja. A jövő hétre nagyjából annyi körvonalazódik, hogy a hét elején erősebb felmelegedés jöhet szárazabb idővel, majd a hét közepén szerda környékén egy hidegfront érkezhet, aztán hogy utána mennyire melegedik gyorsan vissza az idő és mennyire lenne száraz, azt már nem nagyon lehet megmondani. Igazából 6-7 napon túl a különböző meteorológia modellek is általában már teljesen mást mutatnak egymáshoz képest. Ilyen távba amit nézni lehet, az a fáklya diagram, aminek az a lényege, hogy lefuttatnak 20 különböző verziót, és abból kirajzolódik a nagyjából a tendencia. Itt van egy ilyen: [link]
De a meteorológiai szolgálat honlapján is van hasonló valószínűségi előrejelzés címszó alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!