EU kártya passzív jogon is érvényes 45 napig az elbocsátásom után?
EU kártyát akarok kiváltani. Elbocsátottak. Ettől mg kiadják a kártyát? Ettől még érvényes a kártya? Vagy konkrétan az EU kártya csak úgy érvényes, ha magyar munkahelyem is van?
Tehát ez a az egész magyar munkahelyhez kötött, vagy csak a lényeg, hogy fizetve legyen a TB tehát egyénileg ha fizetem a TB-t, akkor 45 nap után is érvényes?
És ha például a kártya lejárati határidején belül több alkalommal elbocsátanak, akkor többször inaktiválódik és mindig újra aktiválódik, ha újra felvesznek valahova?
Ezt automatikusan látják? Külföldről is látják, ha újra dolgozom valahol és aktív a kártya?
Az mondjuk érdekes kérdés, hogy látják-e külföldön, hogy milyen színű a lámpa...
Egészségbiztosításod mindig van, akkor is ha magadnak fizeted, és akkor is ha elmaradásban vagy a fizetéssel.
Mondom a konkrét sztorit: Elbocsátottak. Elbocsátás után a 30. nap körül balesetem volt külföldön. Csak másnap kezdtem el dolgozni a külföldi munkahelyen.
Direkt nem váltottam ki a kártyát, mert azt olvastam egyszer, hogy amint elbocsátanak magyar munkahelyről, nyilván a kártya sem él tovább.
Viszont a lényeg, ha jól gondolom, ez csak fél információ, hogy amíg van magyar munkahelyem, addig él a kártya, mert ez így önmagában igaz, de a mondatnak az a folytatása szerintem, hogy :
természetesen passzív jogon még 45 napig érvényes a kártya, mivel maga a TB is még aktív.
Tehát ha jól gondolom itt hibáztam el, hogy ezt nem vettem figyelembe.
Másrészt tekintve, hogy egy külföldi munkánál nem lehet tudni, hogy mikortól él az új külföldi betegbiztosítás, gondolom otthon kérelmezni kellett volna, hogy utalással havonta magam után fizessem akkor a 46. naptól 7100 Ft-ot, hogy addig is biztosítva vagyok és érvényes a kártya is.
Csak akkor meg azt nem tudom, mégis hogy lehet lemondani, ha külföldön vagyok, és már megvan az új külföldi biztosítás, nekem meg már nincs szükség a magyarra. Emiatt meg gondolom előre meghatalmazást kellett volna íratnom anyukámmal, és akkor ő lemondta volna, hogy ez meg nem legyen adótartozás. Az ügyfélkaput légyszi hagyjuk, próbáltam, de komoly háttérprogramokat kellett letölteni,amikkel az én notebook-om nem bírkózott meg, így ennek hiányában használhatatlan számomra. Azt akkor meg előre egy informatikussal kellett volna megcsináltatnom. :)
Most hangosan gondolkodtam, légyszi valaki írja meg, hogy jól gondolom-e. Köszönöm :)
De az 1. válasz sem teljes, oké, hogy kiadják munkahely nélkül is, de például pontosan kíváncsi lennék, hogy passzív jogon 45 napig csak Magyarországon látnak el, vagy passzív jogon 45 napig EU kártyával külföldön is, vagy rögtön el kell kezdenem fizetni magamnak csekken a TB-t, hogy teljes jogúan külföldön is érvényes legyen az EU kártya már a 45 napon belül is?
Légyszi hagyjuk már ezeket a kommenteket, hogy olvasd el, ezt meg azt a választ, képzeld elolvastam, és kevés infó, légyszi ha tudsz hozzáértően 5 sorban tájékoztatni, akkor írj, kb. 7 kérdést tettem fel, és részletes választ szeretnék.
Messze vagyok Nyugat-Európában, és nem, nincs otthon ismerősöm,aki segíteni tudna.
Kerestem tájékoztatókat a neten, de semelyik nem teljes, nyilván...
A következőképpen működik a rendszer: ha Mo.-on van a lakcímed, és van bejelentett munkahelyed Mo.-on, akkor az alapján vagy biztosított. Magyarországon kötelező biztosítottnak lenni, így ha elbocsátanak, akkor is biztosított leszel, csak fizetned kell a havi 8e Ft. körüli összeget. Ha nem fizeted, akkor is biztosított vagy, ellátnak a TAJ számod alapján, az elmaradt díjbefizetéseidet meg majd behajtják. Tehát amíg Mo.-on van a lakcímed, addig valamilyen formában biztosított maradsz és fizetned is kell.
Ha legálisan külföldön kezdesz dolgozni és lakcímed is lesz abban az országban, ahol dolgozol, akkor ott válsz biztosítottá. Két helyen nem lehet biztosított az EU-ban senki. Biztosítás nélkül sem maradhat senki. Tehát ekkor a magyarországi TB-nek jelzed, hogy már máshol vagy biztosított, megadod az új biztosítás adatait és onnantól nem fizetsz Mo.-ra a TB-nek és nem is leszel Mo.-on biztosított.
Van egy speciális eset, amikor az egyik országban dolgozol, de a másikban laksz (ingázók), az kicsit kacifántosabb, de ebbe most ne menjünk bele.
Bármely EU tagállamban kiadott EU-s biztosítási kártyával el fognak látni bármely más EU tagállamban, ha ott tartózkodsz és nem halasztható ellátásra van szükséged. A háziorvosi ellátásra, stb. nyilván nem leszel jogosult. Ha az ellátásodért fizetni kell, akkor pont annyit fogsz fizetni érte, mint az adott ország biztosítottjai.
Remélem, hogy tudtam segíteni.
Ui: mindegy, hogy hányszor bocsátanak el.
Utolsó leírta a tutit. Annyit még hozzátennék, hogy kérdés, hol vagy ès mit dolgozol.
Franciaországban pl 3 ledolgozott hónap kell a tb-hez. Ha viszont kínai étteremben dolgozol akkor sajnos szinte 100%, hogy nem vagy bejelentve, tehát tb sincs utánad, hiába kapsz egy fake szerződèst meg egy fake bérpapírt.
Viszont ha be voltàl jelentve, dolgoztàl kellő mennyiségű hónapot, akkor az elbocsátàs utàn is a legtöbb EU országban bizonyos ideig érvényes még a tb-d. Ha hivatalosan munkanélkülin vagy, akkor is, ugyanis a munkanélküli járadékból is vonják a Tb-t.
Sok országban (így Franciaországban is) ahol kiegészítő biztosítós rendszer van,ellátnak EU kártyával, de előre ki kell fizetni az összeget, és csak a sürgősségi alapellátás 70%-át utalják vissza. A többit (szakorvosi ellátàs, illetve az alapellátàs 30%-a) a kiegészítő biztosítàs fedezi, ennek hiànyàban pedig a beteg. Egyébként 2016 óta Franciaországban a munkáltató köteles kiegészítő biztosítást (mutuelle) is fizetni a munkàltatónak).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!