Miért nem terjedtek el a hangnélküli tűzijátékok?
A hangos durranás helyett csak egy tompa puffanás hallatszik, például:
A ma már örök kutyások-ünneplők közötti harcban ez kompromisszumos megoldás lenne mindkét fél számára.
Ez a szembenállás már nemcsak a kutyásokkal van meg szerintem a rengeteg kosz,bűz, füst, hanghatások sok más területen is problémásak lehetnek.
A hang csak egyik probléma a sok közül, bár a kutyásoknak ez a fő bajuk.
Egyébként a visszahulló részek az autók fényezésére sincsenek kedvező hatással, ha egy kicsit ráég az izzó foszfor. Néha még egy-két csillagszótóval a kocsi tetején megspékelve. Sajnos láttam már ilyet.
Frekventáltabb utcákban ezért tanácsos lefedni a kocsit is.
#3.
Egy évben egy éjszakán át szerintem ki lehet bírni. Azt viszont már büntetném, ha valaki már több nappal előtte vagy épp több nappal utána is durrogtat. Ugyanakkor ez szinte hozzátartozik az ünnephez. Sok esetben aki nem lő fel tűzijátékot, az is csillagszórót, tortatűzijátékot stb. éget a teraszán/erkélyén/nappalijában. Nem is lehetne betiltani. A petárdázást is betiltották (megjegyzem: jogosan), mégis petárdáznak. Nagyon sokan tűzijátékoznak. Nem tudnának mindenkit végigbírságolni, vagy ha mégis megpróbálnák, akkor abból népharag lenne az "ünneplő" réteg körében. Az ünnepekkel, szokásokkal nem nagyon lehet cicomázni legyen az ártalmatlan, káros vagy mindenki által másnak tekintett szokás. A Szovjetunióban, de egyébként a Rákosi-rendszer alatt itthon is például a vallással bárminemű, akárcsak részlegesen is kapcsolatba hozható szokásokat próbálták betiltani. Hát... Nem sikerült. Úgyhogy inkább engedélyezték, csak kicsit átalakították (pl. újévi fa, fenyőünnep stb.). A zajcsapás már nagyon régóta része minden kultúrában (zsidó, kínai, perzsa, mediterrán kultúrkör stb.) az újévi ünnepségeknek. Sok embernek a tűzijáték olyan alap ilyenkor, mint bárki másnak bármi központi szimbóluma bármelyik másik ünnepnek. Ők azonnal aláírásgyűjtésekbe kezdenének, polgári engedetlenkednének stb. Én is kutyás vagyok, de én nyakon vágnám azokat a "felelősségteljes kutyagazdikat" is, akik kiverik a kutyát az udvarra ilyenkor. Mi amúgy sem engedjük ki éjszaka, de ilyenkor meg pláne nem. Mindig van vele valaki. Ráadásul a mi kutyánk még nyugis kutya, őt nem nagyon zavarja. Lehet lepontozni!
#Kérdező:
Igazad van. Ugyanakkor a feelinghez a zaj, a durranás is hozzátartozik, akár tudatosan, akár nem. Gyökerei korábbra nyúlnak vissza: az új év beköszöntével a zajcsapás szimbolikusan elriasztja a rosszat és meghívja a következő évbe a jót, legyenek ezek konkrét entitások, vagy egyszerűen csak úgy amblock a balszerencse, betegség stb., mint fogalom elűzése, illetve ezek ellenkezőjének a bevonzása. Nem véletlenül fújjuk a trombitákat, anyósnyelveket is ekkor. Ez sok kultúrában megfigyelhető egyébként. A zsidó naptárban is van évkezdet, amit a zsidók szintén megünnepeltek/megünnepelnek, bár ma már leginkább csak a liturgikus év kezdetét jelöli, ahogy mondjuk a kereszténységben advent első vasárnapja. Régebben - még mielőtt lett volna egyetemes polgári naptár - nyilván ennek fontosabb szerepe volt, hiszen ők ehhez viszonyították a polgári évet is. Náluk szintén szokás ekkor a szarvból készült kűrt, a sófár megfújása: https://www.youtube.com/watch?v=1SwXZXpeQiY . De a rituális zajcsapás újév alkalmából, hegyi kürtök, cintányérok, dobok stb., tehát hangszerek formájában máshol, például Tibetben is létezik: https://www.youtube.com/watch?v=RmWVR4NJBrk . Más eszközökkel, de a zsivaj, zaj mindenhol megvan. A rómaiaknál, sőt az ősmagyaroknál is létezett. A tűzijáték hazája egyébként Kínai, és a kínai újévhez kötődő szokás volt. Épp az volt a lényege feltalálásakor, hogy színes, ünnepélyes, nagyon fényes és persze hangos eszköz legyen, ami a rossz dolgokat, valamint a gonosz szellemeket, démonokat elűzi.
Egyébként én támogatnám, hogy jobban elterjedjenek, de a fenti okok miatt, a kulturális szokások miatt sajnos maga a zaj is beleivódott az emberek tudatába.
Még egy dologról nem szóltunk itt a kérdésben,amiben sok mindenben egyetértek,de az irgalmatlan bűz-szag, amit a rakéták okoznak a füsttel elegyedve, azt azért kéne valahogy kordában tartani ezeknél az eszközöknél.
Nálunk a környéken este 1 után is köd volt,a foszforbűzről nem is beszélve, a ruhák mentek a mosásba.
Nem mindenki dohányos, akinek nem számít a füst, és a ruhán érzett szag is
teljesen mindegy.
Az egyéb károkról(4.pont-ban) már szóltak.
Nem annyira szép ez a kép,egyszer ki lehet bírni.
#6 nincs foszfor a tüzijátékban.
Un. feketelőpor granulátum küldi az égre a tölteteket, amiben kálium-nitrát, kén és szén van, az büdös, meg a csillagok égése - szintén kno3 alapú (a hosszú, fűz/pálma effektek) és kálium perklorát, esetleg bárium vagy stroncium nitrát alapú (színes) cuccok.
Kérdező, ami azt illeti, pont azért, mert hang nélküli és korlátolt.
Itt az un. bombetta nem robban fel, csak kilöki a végében lévő dugót és kihullanak belőle a csillagok, vagy az a flying fish fuse, ami szétrepül.
Nem lehet vele formákat létrehozni és nem konzisztens, mert arra "köpi" a csillagokat, amerre kedve van.
Ezen kívül egy jó tüzijáték shownak része a hang - a salute töltetek tényleg sokat dobnak rajta:
8/Értem, de valamiért így is nagyon büdös anyag ez.
Ha a település völgyben van, és nincs szél, akkor a bűze órákig érezhető.
8:A perklorátokat kivezetik mert szennyezőek, de amgy minden igaz amit leírtál.
Házi cuccokban azért még megtalálható
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!