Hol volt előbb a virág a sávuót/pünkösd szimbóluma? A zsidóknál, vagy pedig a keresztényeknél?
Én eddig úgy tudtam, hogy eredetileg zsidó eredetű szokás a virágokkal való díszítés pünkösd ünnepén. Az ortodox keresztények is tudtommal azért díszítenek virágokkal, meg zölddel, hogy emlékezzenek arra, amikor Mózes megkapta a Tízparancsolatot, akkor a Sínai-hegy és az amúgy sivatagi környéke zöldelleni kezdett.
Viszont nemrég olvastam, hogy Vilna Gaon rabbi be szerette volna tiltani a zölddel, valamint virágokkal való díszítést sávuótkor, mert az túlságosan hasonlít a keresztények ünnepére.
Akkor most hol volt előbb? Honnan ered?
1) Nem Vilna Gaon, hanem vilnaI Gaon, a gaon egy rang, olyasmi, hogy fõ fõ rabbi.
2) Hol olvastad?
#1.
De, Vilna. Vilniusra utal. Tudom, hogy mit jelent. A rabbi eredeti neve Elija ben Slómó Zalman, viszont egyszerűen Vilna Gaon néven emlegetik. Olyan, mint mondjuk a dalai láma, vagy a pápa. Mindenki tudja, hogy vallási méltóság eredetileg, viszont nem használjuk a teljes, eredeti nevét, ezért a tisztségét személynévként használjuk.
Itt olvastam:
Nem kell ezt túlgondolni.
Nyilván keresztényként virággal díszítünk, mert európai éghajlaton ilyenkor sok virág nő.
#3.
Igen, ugyanakkor a két ünnep egyértelmű kapcsolatban van egymással. A keresztény pünkösd eseményei sávuót ünnepén történtek a zsidó naptár szerint (ezért is mozgó ünnep).
A Tóra átadását úgy írja le a Tóra, mint amikor a sivatagban fű és növényzet sarjadt. A zsidók ezért díszítik a zsinagógákat és az otthonokat is sávuót ünnepén zölddel, meg virággal. Volt, amikor füvet, vagy konkrét fiatal fát is bevittek.
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!