A kéményen bemászó Mikulás hiedelem honnan ered?
Gondolom máshol nem nagyon tud bejönni. Ez szerintem inkább amerikai hozomány, ahol sok helyen van nyitott kandalló. Ők például sütivel is várják a Mikit.
Magyarországon inkább az ajtóra, ablakba kirakott csizma (volt) a szokás. Illetve alapból nagy eltérés, hogy amíg Amerikában karácsonykor jár a mikulás, addig nálunk az ajándékot a Jézuska (illetve angyalok) hozzák.
Az amerikai Mikulás a hollandon alapszik, szerintem náluk is azok a típusú kandallók vannak, amin befér.
"In the weeks between his arrival and 5 December, Sinterklaas visits schools, hospitals, and shopping centers. He is said to ride his white-grey horse over the rooftops at night, delivering gifts through the chimney to the well-behaved children."
Szóval Sinterklaas Szent Miklós alakja Hollandiában, akkor is jön, mint nálunk, de a keményen át érkezik. Ezt a hagyományt vitték a telepesek magukkal Amerikába, de hogy mikor került át ott 25-re, azt nem tudom.
Ez azt írja, hogy a hiedelem szerint akkor mászik le a kéményen, ha az ablakot zárva találja. De télen eleve ki az aki kinyitja az ablakot, mert jön a Télapó? Ennek semmi logikus értelme nincsen vagy csak én nem látom?
"In the tale of Saint Nicholas, the saint tossed coins through a window, and, in a later version of the tale, down a chimney when he finds the window locked"
A mondat elején az "érméket dobott be az ablakon" részt nem értem... Azokat miért csinálta? Milyen érmék?
Szent Miklós története és hagyománya a Legenda aurea-ban fennmaradt legendakincsből épült fel. A szent legendája szerint a püspök városában egy szegény embernek három lánya volt, akiket megfelelő hozomány hiányában nem tudott férjhez adni. Így az a sors várt rájuk, hogy hajadonok maradnak. Miklós a myrai püspök elhatározta, hogy segít rajtuk, de szemérmességből vagy szerénységből ezt titokban tette. Az éj leple alatt egy-egy arannyal telt erszényt tett a szegény ember ablakába. Egyes változatok szerint ezt három egymást követő éjjelen tette, mások szerint három egymást követő évben. A harmadik esetben az ablak zárva volt, mert kint nagyon hideg volt. Miklós püspök ekkor felmászott a tetőre és a nyitott kéményen át dobta be az aranyat, a harmadik lány éppen akkor kötötte fel harisnyáját száradni a kémény alá. A keszkenőbe rakott arany éppen belehullott a harisnyába. Mindkét változat szerint az apa a harmadik alkalommal megleste az adakozót, hogy megköszönje neki az ajándékot, de Miklós azt mondta, hogy egyedül Istennek tartoznak köszönettel.[7]
Szent Miklós püspök története: egyes történetek szerint a kéményen, mások szerint az ablakon dobta be annak a szegény családnak az aranyat.
Aztán persze a Mikulás alakja erősen elmesésedett, és csak az alapja maradt meg Szent Miklós. Az amcsiknak köszönhetjük a modern Mikulás kinézetét, ami amúgy a püspöki ruha leegyszerűsítve, a 19. sz. végén Németországban még mindig püspöki ruhában látható a jóságos ajándékozó. Ezenkívül egy mesében megjelenik az égi szánkó a rénszarvasokkal. Meg gondolom akkor már mesésebb és gyermeki romantikusabb volt az, hogy be is ugrik a kéményen, megnézi, hogy jó-e a kisgyerek, majd személyesen teszi ki az ajándékokat.
Nem épp mind1 hol jön be a miki hol nem?
Úgysem létezik és ezt mindenki tudja. Ezt csak az időssebjei próbálják bemesélni a fiatalabb generációknak hogy létezik stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!