Nektek holnap a Jézuska vagy a Télapó hozza a gyereknek az ajándékot?
Nalunk jonni majd januar Дед Мороз.
----
Amikor gyermek voltam, akkor december hatodikán volt a télapóünnepség (leánykori nevén Mikulás). Fenyőfaünnepkor pedig a Jézuska tette a karácsonyfa alá a játékokat. És húsvétkor jött a nyuszi. Ma minden van mindenkor. Már előre félek, mikor találják ki, hogy nálunk is a sánta kalauz jöjjön karácsonykor.
Mi nem vagyunk vallásosak, de a Jézuska.
Hogy akkor miért Jézuska? Mert csak :)
A Télapó az angolszász területeken jön elsősorban karácsonykor.
"A Télapó dec 6-án jön"
És akkor a Mikulás mikor jön? Húsvétkor? :D
"A Télapó dec 6-án jön"
És akkor a Mikulás mikor jön? Húsvétkor? :D
A télapó a rákosi-kádári Magyarországon jött az iskolai ünnepségeken. Az orosz fagy apó volt a mintája.
"A télapó a rákosi-kádári Magyarországon jött az iskolai ünnepségeken. Az orosz fagy apó volt a mintája."
Na ez egy jó nagy adag tévedés.
A legenda szerint az orosz Дед Мороз-ból a Tél Apó = télapó ered, de még csak ez sem igaz:
"Elterjedt nézet, hogy a magyar „Télapó” szó akkor keletkezett mesterségesen, amikor az 1950-es évek kommunista vallásellenessége miatt teljesen le kívánták cserélni a „Mikulás” elnevezést az állami iskolai és óvodai rendezvényeken, és helyette az szovjet-orosz kultúrkör orosz: Дед Мороз ’Fagy apó’ tükörfordítását a Télapó elnevezést használták az államosított óvodákban és iskolákban, illetve a vallástalan családoknál.[4][5]
A szó azonban az MTA Nyelvtudományi Intézetének gyűjtése szerint [6] már létezett jóval korábban is, nem „mesterségesen” keletkezett, mai jelentését pedig fokozatosan vette fel, és továbbra is átalakulóban van.[7] Tél apót, így, különírva már Arany János ismerte és Téli vers című művében le is írta, Mikszáth Kálmán is használta műveiben, 1893-ban Gyulai Pál is, nála még szintén külön írva fordul elő."
A fenti szerzők művei (milyen érdekes) magyar nyelven olvashatók.
Viszont a Mikulás:
"A piros palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékokat osztó Mikulás eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, a Lycia római provinciában fekvő Myra püspökének népies alakja."
"Magyar nyelvterületen Mikulás alakjára használatos az újabb keletű, a szélesebb körben csak az 1950-es évek óta elterjedt, Télapó elnevezés is, ami feltételezhetően teljesen téves összemosása a különböző kultúrkörök hagyományainak.[4] szerint, a képzeletbeli ajándékosztó alakjának elnevezésére régóta használt „Mikulás” elnevezés 1856-tól eredeztethető és egy olyan „lény”, illetve népi mesealak elnevezése, aki december 6-án, Szent Miklós napján megajándékozza a gyermekeket."
Fentiek alapján te meglehetősen kevered a jézuskát a géppuskával.... illetve... a Mikulással... Hmm..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!