Szoktatok almát, illetve aszaltgyümölcsöket is tenni a karácsonyfára a régi/eredeti hagyományok szerint?
Bár az örökzöldekkel való díszítés a téli időszakban nem meglepő módon a világ minden pontján, minden időszakban létezett (hisz ilyenkor csak ez zöld, csak ezzel lehet díszíteni), a karácsonyfa későbbi találmány. Elődei a középkorban, azon belül a virágzó középkorban jelentek meg a német és francia területek határán, leginkább német területeken (Baden és környéke, majd Elzász). A szokás gyökerei a középkori dráma egyik meghatározó műfajában, a misztériumjátékokban keresendők. Ezek ünnepekkor tartott, bibliai témájú, drámai előadások voltak szekérszínpadokon általában a vásártéren vagy néha (ha a városban dóm volt) a székesegyházban. Dec. 24-hez, Ádám és Éva napjához kötődött a paradicsomjáték, ami a bűnbeesést mutatta be. Ehhez kellett egy dec. 24-én is zöld fa, ami mivel nyilván nem gyümölcsfa volt, hanem a térségben sűrűn megtalálható és télen is zöld fenyő, ezért almával, datolyával, aszalt gyümölcsökkel díszítették. A szokás rövidesen megjelent a középkori céheknél is, akik szintén közösségi szinten állítottak karácsonyfákat, viszont ők már nem pusztán gyümölccsel, ostyával és lánccal díszítették, hanem mézeskaláccsal, szalmával stb. is. A szokás átvehetett elemeket a karácsonyi piramis szokásaiból is (ezt nem tudjuk pontosan), de annyi bizonyos, hogy egy ideig visszaszorult, majd a reformáció korában a lutheránusok elevenítették fel, bővítették ki a díszek tárházát, terjesztették el az otthonokba is (ellentétben a korábbi gyakorlattal, ami alapján ez egy közösségi szokás volt, amit céhházakban, templomokban, vásártereken állítottak fel, de nem magánházakban). Az üveggömbök később jelentek meg, eredetileg csak piros színűek voltak, és az almákat hivatottak szimbolizálni. Még a nagyszüleim korában is élt egyébként az almával való díszítés szokása.
Én, mint töriguru minden évben teszek ezt is a karácsonyfánkra, hogy átérezhessem, hogy milyen hangulata lehetett az egésznek pár száz évvel ezelőtt a késő középkori, újkori, illetve korai modern kori embereknek eme szimbólummá vált karácsonyi szokás eredetileg.
Ti szoktatok tenni rá?
#2.
Nem, és nem értem, miért kell mindig mindenben a rosszat látni.
Erre az oldalra ez nagyon jellemző... Láttam több másik kérdést is, ahol a kérdező a karácsonyról érdeklődött, erre mindig valaki odabökte, hogy "Már elmúlt, ennyire unatkozol????", vagy valami hasonlót.
Mindenesetre áldott, békés és boldog utókarácsonyt és boldog új esztendőt mindenkinek!
apró gyerek voltam amikor utoljára akkora fánk volt, amikre rá lehetett akasztani egy almát anélkül hogy felborult volna a súlyától...
amúgy se volt szokás nálunk, mi az első világháború előttről származó üvegdíszeket használjuk, szaloncukorral (anyámék ágáról jön) meg habcsókkal (apáméké)
fogalmazni meg tanulj már meg, mert hiába tudod ügyesen elolvasni a wikipédiát, nem vagyok biztos benne, hogy nem valami elfajzott, huszadrangú AI-jal írattad ezt a szöveget....
#6.
Mondja ezt az, aki nem ír nagybetűket, úgy tesz zárójeleket, hogy amúgy azok tartalmát lazán bele is fogalmazhatná a tagmondat vagy mondat egy kisebb mondatrészeként a szövegbe és nem ismeri a mondatvégi írásjeleket sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!