A nem-hívők, vagy akár ateisták szoktak járni húsvétkor, karácsonykor, pünkösdkor, tehát ünnepekkor misére/istentiszteletre?
Neten olvastam, hogy Japánban az amerikaiak óta sokan elhagyták a vallásukat, de ennek ellenére is rengeteg kategorikusan ateista is elmegy újévkor, illetve a Buddha születésnapján a buddhista templomokba, illetve egyéb ünnepeken a sintó szentélyekbe, valamint keresztény templomokba. Ott ez teljesen vallástól független dolog, egyszerű kulturális szokás. Rengeteg teljesen ateistát elvisznek gyerekként a sintó szentélyekbe, keresztény házasságot kötnek, majd buddhista temetésben részesülnek. Több esetben még maguk a keresztény lelkészek/papok/szerzetesek, a buddhista szerzetesek, illetve a sintó papok sem annyira rettenetesen mélyen vallásosak.
Itthon is létezik ilyen? Vagy nálunk kimondottan csak a teljesen kulturális szokásokat tartják az ateisták, amelyeknek még véletlenül sincs köze a valláshoz, vagy lehet attól függetleníteni, más tartalommal megtölteni?
Rengetegen mennek karácsonykor éjféli misére, húsvétkor vigília misére, de látogatott a pünkösdi és a vízkereszti mise is. A protestáns egyházaknál értelemszerűen istentiszteletekről van szó.
Magyarországon szokás a nem-hívők, vagy akár a kategorikusan ateisták, vallástalanok szoktak ünnepekkor misére/istentiszteletre járni?
Az én családomban vannak keresztények és atesiták is. Van, hogy az ateisták, mintegy családi programként elmennek a hívőkkel misére. Hogy ez gyakrabban van-e ünnepekkor, azt nem tudom.
Hogy más ateisták hogy csinálják, azt nem tudom.
Ünnepkor sem mem megyek misére, nincs igényem semmilyen vallásos eseményre.
Viszont 5-öshöz hasonlóan a templomok mint épületek nekem is tetszenek, turistaként városnézéskor szívesen fotózom kívülről és be is megyek körülnézni. Ott csend van, nyugalom és hűvös.
#1.
Szerintem is szép egy ünnepkor egyszerre elmenni misére, ugyanakkor nekem ez nem férne bele az értékrendembe.
Sem mint egy ateista, sem mint egy más világnézeteket is tiszteletben tartó emberként. Ateistaként nyilván ez egyfajta álszenteskedés, képmutatás. Világnézettől függetlenül fontos, hogy az ember hiteles maradjon: például vallási esküvőm sem lenne, pusztán a díszlet Instára, meg a botjukkal hadonászó idős rokonok miatt. A másik szempontból pedig a miséken/istentiszteleteken sokszor kell válaszolni (például: ámen=hiszem, a mise elején a bánatima stb.), amivel durva szóval: hazudnék. Nem beszélve a szentáldozatról/úrvacsoráról. Meg amúgy sem hiszem, hogy a hívők ennek örülnének. Ha egy muszlimot megkérdeznénk, hogy örülne-e neki, ha egy teljesen más szemszöggel a világot figyelő ember, akár olyasvalaki, aki amúgy teljesen elutasítja, elveti, rossznak tartja az ő hitvilágát megünnepelné mondjuk a ramadánt a diéta ünnepeként.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!