A fenyőünnep szó miért nem épült be a közbeszédbe
úgy, mint a télapó szavunk?
Figyelt kérdés
A télapó tulajdonképpen a mikulás szinonimájaként működik. Ellenben a - szintén szocialista - fenyőünnep szó nem használatos. Pedig a karácsonyt a nem keresztények (pogányok, ha úgy tetszik) is ünneplik.
A Télapó nem a Mikulás, hanem a Jézuska szinonímája, ha már össze akarod keverni öket valamiért.
Emellett karácsonykor nem a fenyöt ünneplik, hanem vagy a téli napfordulót, vagy a keresztények Jézus születését.
A fenyöünep meg azért került be a képbe, mert a szocialista/kommunista idökben a vallási ünnepeket nem volt szabad tartani, ezért akartak helyette egy teljesen más tartalmú ünnepet kreálni. De ahyyg a névadó, úgy a fenyöünep sem jött be, túl mesterséges, eröletett valami lett vololna.
2022. szept. 17. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
2/12 anonim válasza:
Elterjedt nézet, hogy a magyar „Télapó” szó akkor keletkezett mesterségesen, amikor az 1950-es évek kommunista vallásellenessége miatt teljesen le kívánták cserélni a „Mikulás” elnevezést az állami iskolai és óvodai rendezvényeken, és helyette a szovjet-orosz kultúrkör orosz: Дед Мороз ’Fagy apó’ tükörfordítását a Télapó elnevezést használták az államosított óvodákban és iskolákban, illetve a vallástalan családoknál.
2022. szept. 17. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
3/12 anonim válasza:
Ennek nincs köze a szocializmushoz hanem csak a vallástalansághoz és hát ez nem hangzik valami kellemesen egy ilyen meghitt ünnephez mint a mai "közösségi fa" nyugaton is csak egy rossz vicc.
2022. szept. 17. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
4/12 anonim válasza:
mit kell ünnepelni egy fenyőn?
2022. szept. 18. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
5/12 anonim válasza:
mit kell ünnepelni egy fenyőn?
Mivel hogy örökzöld, tehát nem "hal meg" a tél beköszönte után mint a többi növény ezért az örök életet szimbolizálja.
2022. szept. 18. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
6/12 hosszúhajú válasza:
mert a szocializmus vége óta ki lehet mondani jézus nevét.
2022. szept. 19. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
7/12 hosszúhajú válasza:
a válaszom nem vicc volt, hanem politikatörténelem, a szocializmus éveiben nem lehetett kiejteni jézus nevét, a vallást mint olyat nem engedélyezték, a jézuska nem létezett, hivatalosan is úgy kellett mondani hogy a fenyő ünnepe. a szocializmus bukásával előmerészkedtek az évezredes gyökerek és egyre több ember ki merte jelenteni hogy karácsonykor nem a fát, hanem jézus születését ünnepeljük. akkor már nem járt börtön érte. hát ezért nem terjedt el a fa ünnepe megnevezés, mert a szocializmusból felszabadulva meg lehetett nevezni a karácsony valódi történetét.
2022. szept. 19. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
8/12 anonim válasza:
7. 1957-ben születtem. Az általános iskolában volt hittan. Igaz, csak külön szakkör jelleggel, de volt. Működtek a templomok. Volt mise, házasságkötés, gyászszertartás stb. Temettetni is lehetett pappal.
Szüleim 56 nyarán templomban esküdtek meg (igaz, tanácsi lett hivatalos).
2022. szept. 19. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
9/12 hosszúhajú válasza:
elhiszem, nem is értem hogy lehetett. apu mikkor a 60 as évek elején tanított, direkt vasárnapra kellett szervezni az osztálykirándulás ( nem szombatra vagy hétköznapra ) hogy ne tudjanak vasárnapi misére menni a gyerekek. apu mesélte hogy az igazgató nem volt elégedett, mert a kirándulásnak hamar vége volt és még el lehetett volna menni az esti misére. nagyszülők pedig meséltek hogy még hivatalos karácsonyi fa ünnepek voltak a hivatalban, de olyat sosem mondhattak hogy jézust ünnepelték. az évtizedeket nem tudom ennyire pontosan mert én 75 ös vagyok, de azt sokszor tanultuk - még ezer éve - hogy az államosítás után az "átkos" alatt még a hittan óra is titokban ment, és elképesztő vallástagadás-ellenzés volt. persze fű alatt rengetegen hittek ( én családom is ) de ezt nagyon nem volt tanácsos elmondani. igen, lehet hogy a börtönnel túloztam, de voltak azért cifra dolgok.
2022. szept. 19. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
10/12 anonim válasza:
Ma este épp a Janika című filmet néztem. Kétségtelen, sok olyan propagandaelem van benne. De karácsony, Jézuska is.
Aki szerint a hatvanas években nem volt szabad templomba járni, aki szerint Jézus neve nem volt kimondható, az simán hazudizik. Miért? Általánis iskolai kirándulásokon tempolomokat us felkerestünk. Nem vallási alapon, de mint az egyetemes kultúra részeként...
Pesten a Szent István társulatnál folyamatosan lehetett kapni vallásos könyveket.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!