Honnan jött a húsvét dátuma? Hogy számítják ki?
Mozgó ünnep lévén szigorúan, szó szerint véve nincs kimondott dátuma, viszont van egy kiszámítási módja a dátumának. A tavaszi nap-éj egyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnap.
A húsvét gyökere a pészah, ami az Egyiptomból való kivonulás ünnepe a judaizmusban. A dátumának kiszámítása a zsidók pészahjánál is hasonló. Ehhez az ünnephez kapcsolódik Jézus halála (nagypéntek és a pészah kezdete azonos) és annak harmadnapja, tehát a feltámadása. Szóval ez a fajta számítás már elég régi, gyakorlatilag az ókor közepe előtt is létezett.
Honnan származik ez a fajta számítás? Mi a gyökere? Miért pont erre a bizonyos napra és annak nyolcadára tették?
Mivel vagy hogyan számítják ezt ki? Honnan tudják, hogy mikor lesz a tavaszi nap-éj egyenlőség utáni első holdtölte? Hogyan látják át? Hány évre előre tudják a két nagy ünnep és az ezekhez kapcsolódó kisebb ünnepek dátumát? Azért is fontos a húsvét dátuma a keresztény kultúrkörben, mert a feltámadás ünnepének dátuma alapján alakul ki az év sok másik ünnepének napja és az év több időszakának időtartama is (pl.: a farsang időtartama, a nagyböjt kezdete/hamvazószerda, a nagyböjt, a nagyhét és napjai, a fehérvasárnap, az áldozócsütörtök, a pünkösd és pünkösdhétfő). Másrészt sok országban a tanítási szünetek és a munkaszüneti napok is ettől függnek, szóval ezért sem lehet félvállról venni a dolgot. Hogy és mily módon csinálják mégis?
#1.
Régebben hogy csinálták?
Húsvét pár évvel az írások szerinti Jézus feltámadása után már létezett, pészah, meg már keményen az ókor derekán, sőt még jóval előtte is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!