A búcsút miért hívják búcsúnak?
A búcsú, mint olyan eredetileg vallási esemény volt (az adott egyházközség "születésnapja"). Nem tudom kell-e mondani, de a katolikus egyházról van szó (anno kevesebb jogilag elfogadott egyház létezett).
Na most, nagy egyházi ünnepekkor, a különböző szabályok szerint teljes búcsú nyerhető (ma is így van) az ünnepi áldással.
Lényegében ez az eredete.
Semmilyen vallási fanatizmusom nincs, de ismerem a szokásokat, egyháztörténelmet, ezen ismereteim szerint írom a választ.
(Nem áll szándékomban a válasszal más vallású, vagy valláshoz nem tartozó emberek megsértése, nyugalmuknak megzavarása. Illetve, provokáció sem célom válasszal.)
A búcsú NÉV-re kérdez a kérdező. A búcsú eredeti neve „elengedés” (latinul: indulgentia) volt. Ez azt fejezte ki, hogy Isten az Egyház által elengedi az ideigtartó büntetést. A magyar „búcsú” kifejezés arra utal, hogy az ember búcsút vesz a rá váró büntetéstől, Jézusnak az Egyház révén közvetített kegyelme által.
A búcsú tartása a katolikus templom védőszentjéhez kötődik, többnyire az oltárképen szerepel.
A búcsú tehát nem általánosságban, hanem helyi viszonylatban köthető naptári naphoz.
"mello;) nevű felhasználó válasza:
Mert búcsúzunk a nyártól, jön a hideg ősz, tél. Ilyen egyszerű."
Ez komplett hülyeség!
Egyrészt ugyanis - ahogy többen írták, ez vallási ünnep, tehát semmi köze a nyárhoz.
Másrészt a búcsú a templom/egyházközöség védöszentjének a napján volt, ami - értelemszerüen - az év bármelyik napjára eshet, a védöszent (név)napja szerint.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!