Édesapám nyugdíjba ment. Bulit akarunk neki a családdal, de hova menjünk? Többi lent.
Rudapithecus Látványtár
az ország legmélyebb tavánál (érdeklődj a nyitvatartásról, mert azt nem találom, remélem már megnyílt)
https://www.youtube.com/watch?v=6ivwHyvFp_4
RUDAPITHECUS LÁTVÁNYTÁR, VÉDŐÉPÜLET-EGYÜTTES
FOGADÓÉPÜLET ÉS TANÖSVÉNY, FELSŐTELEKES
A tanösvény helyszíneinél a tájba illesztést tartottuk fontosnak, míg a látványtár létesítményeinél
a konkrét helyhez való viszonyulás volt az első szempont. A tanösvény három kilátója, a stégek és a pihenőhelyek pozíciója gondos választás eredményei. Az információs táblák a bánya történetét, a természeti és ipari örökség értékeit, geológiai, ipartörténeti, földtani, őslénytani és természetrajzi ismereteket közvetítenek, a Rudapithecus tudásanyaga a látogatóközpontban és a védőépületben, azaz a látványtárban jelenik meg.
A kilátók és kisebb elemek strukturálatlan, sima felületekként jelennek meg, míg a fogadóépület és a védőépület külső homlokzatai az ipari építészetben közismert trapézlemez burkolatra emlékeztetnek, azonban ez is betonból öntött.
A fogadóépület a turisták számára nélkülözhetetlen funkciókat tartalmazza, ezeken kívül csak az üzemeltetés helyiségei találhatók a téli-nyári üzemű épületben, amelyet egyébként talajszondás rendszer hűt és fűt. A vizet a bányatóból speciális vízkiemelő és tisztító berendezés segítségével juttattuk fel, egy 50 kW-os napelem-mező szolgáltatja majd az elektromos áramot.
A fogadóépületből rámpák vezetnek a lelőhelyet bemutató épület felé, az épület tetejére és a védőépület bejáratához, innen páratlan kilátás nyílik a bányatóra és a környező tájra, a világörökség részét képező Aggteleki Nemzeti Park részévé vált Rudapithecus lelőhelyre.
Helyszínen öntött, monolit vasbeton szerkezeteket és anyagában színezett látszóbeton felületeket terveztünk. A tervezett formákban van valami szokatlanul egyszerű, monolitikus, ha úgy tetszik időtlen karakter. Történeti korok bemutatásánál is olyan új világot keresünk, amely jól
viszonyul a régihez, de a Rudabányán megidézett kor a 8-10 millió évvel ezelőtti világ, ez pedig
nem történeti, hanem földtörténeti-geológiai léptékű.
A 12. Média Építészeti Különdíját a Narmer Építészeti Stúdió és a BME Építőművészeti Doktori Iskola által megálmodott Rudapithecus Látványtár nyerte el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!