A nagyboldogasszony is fontos ünnep volt régen a magyaroknak?
Mária a magyarság és Magyarország védelmezője, ekkor halt meg Szent István és augusztus 20-án emelték oltárra.
A sztálini rezsim előtt munkaszüneti nap volt kb. végig.
#2.
A sztálini rezsim előtt végig az volt. Még a református Horthy alatt is.
A Nagyboldogasszony feltehetően valami kereszténység előtti magyar istennő volt, eredetileg nincs köze Máriához, csak mint mindenhol, a női isteni princípiumot Mária imádatába ültették át miután kardél végén a kereszténységre kényszerítették Európát.
Dante pl. "Madonna Intelligenza"-t imádta a lovagjaival, a "háromarcú Madonnát", az írásaiban a múzsákat invokálta, stb.
#4.
Amikor a magyarok idejöttek feltehetően már monolatristák voltak, tehát nem volt sok istenük, akiket mind imádtak, mint mondjuk a görögök. Hathatott a hitükre a manicheizmus, az iszlám és a kereszténység már korábban is, mivel hasonló jegyekkel írták le Baba Boldogasszonyt is (pl.: szent fiú anyja, szűz, bemutatja a fiát a Teremtő előtt stb.). Inkább egy anyai szellem volt. Egyébként nem Nagyboldogasszony, hanem csak Boldogasszony. Aztán jelzőként kezdték Máriára is használni a kereszténység felvétele után. Az ünnep csak magyarul nagyboldogasszony és kisboldogasszony. Máshol Mária mennybe vitele/elszenderülése és Mária születése.
A "monoteizmus" egy propaganda fogalom az ábrahámiták részéről, nincs és soha nem is volt a világon valódi "politeista" vallás, mert minden népnek, minden törzsnek volt fogalma arról, hogy van egy egység a sokaságon túl. A változatosság csupán annyi, hogy azt az isteneken túli egységet egy személyes Istenként képzelték el (mint a legtöbb vallás, köztük a Hinduizmus is, ami híresen "politeista", holott a legkomplexebb "monoteista" filozófiákat fejtették ki, jobban mint a muszlimok), vagy személytelen "végső realitásként" vagy "létezésként", mint pl. az Advaita Vedanta, Buddhizmus, vagy a Shaivizmus nem-Védikus szálai.
A görögöknél is ismert volt, sőt, tőlük a legismertebb (mivel a zsidó-keresztények és a muszlimok is tőlük vesznek át számtalan gondolatot), hogy az isteneken (theoi) túl van az Egy, ami náluk sokkal radikálisabb egységet jelent, mint a kereszténységben általában, és az iszlám java részében.
Amit ezzel mondani akarok, az csak annyi, hogy teljesen irreleváns, hogy a magyarok "monolatristák" voltak-e vagy sem, mert mindenki "monoteista" és az is volt; ábrahámita csúsztatás az, hogy nem, aminek propagandisztikus célja van a mai napig is.
Tehát ami a kereszténységet egyedivé teszi, az **messze** nem a "monoteizmus" (különösen hogy nem is monoteisták a háromság miatt, lol), hanem Izrael istenének az imádata és a zsidók előtt való szolgai meghajlás (ahogy ezt írja az ószövetség is számtalan helyen, és ahogy Pál is megtartja ezt).
Ugyanakkor teljesen alaptalan azt feltételezni, hogy a magyaroknak egyedül nem volt extrém kötődése a saját ősi vallásához, hanem mindenféle jött-ment ideológiák totálisan átalakították azt és a többség mindenféle idegen nézeteket vallott. Az ilyen elméleteket pusztán azért találják ki, mert nem képesek megbírkózni azzal a ténnyel, hogy VOLT egy ősmagyar vallás, már NINCSEN, és azért nincsen, mert István elárulta a magyarságot és elpusztította az eredeti vallását és kultúráját a hatalomért és jó pénzért (holott a magyarok egész Európában kalandoztak és nemigen tudtak mit kezdeni velük, lásd pozsonyi csata, ráadásul Magyarországtól keletre számtalan más pogány törzs volt még).
#6.
Monolátiria: egy isten imádata, de a többi létezés3be vetett hit nem elvetése. A korai héber és izraelita vallás is ilyen volt.
Vallástudomány alapján teljességgel tudománytalan, amit írtál. A hinduizmusnak valóban monoteista beutése van, de a görög vallásnak ilyen NEM volt. A görög filozófusok egy része ismert fel valami nagyon gyenge panteista henoteizmust. De ez soha nem volt hittani alap. Az egyiptomiak Aton-kultusza is jó példa a monolátriára. Egy isten imádása, de a többi nem megtagadása. Az érkező magyarok vallásának élén Tengeri egy fajtája volt.
Az ősmagyar vallást olyan klafán alakította a zoroasztrianizmus, a buddhizmus, a zsidó, a keleti keresztény, a muszlim és a manicheus vallás, mint a fene. XD Ez történelmi tény. Még a tibetiek ősvallását, a bönt/bont is befolyásolta előbbi kettő, sőt, a hinduizmus is és a manicheizmus is. A mongolokét a kereszténység, az iszlám és a buddhizmus szintén. A sintót a buddhizmus, a teoizmus, a konfucianizmus, majd később a kereszténység úgyszint. Nem értem, hogy a magyarok miért lettek volna annyira felsőbbrendűek, hogy ez ne történt volna meg. Kapcsolatban voltunk keleten a buddhistákkal, majd a muszlimoknál, zoroasztriánusokkal és keleti keresztényekkel, a zsidó vallás meg a legvégén volt a Kazár Birodalomnál. A manicheizmus meg Kelet-Ázsiától az Európa felé vezető utakig meg kb. mindig elszórva jelen volt, mert a rómaiak üldözték, később a buddhizmus, a kereszténység, az iszlám, a zsidó vallás és a hinduizmus eretnekséggé nyilvánította, ezért csak a föld alatt maradt fenntaoista szektáknak álcázva.
A vallástudomány vallástalan, i.e. irreleváns.
Neked van hozzáférésed a görög vallás "hittanjához"? lol. És tudod, hogy egyetlen "görög vallás" volt, nem pedig több vagy több tucat, mint Indiában? Fogalmad sincs miről beszélsz, mint ahogy az elmebeteg "vallástudósoknak" se a legtöbb esetben. Napi szinten beszélek indiai Hindukkal és veszek részt a vallásukban, és olvasok elsőszámú forrásokat (nem valakinek az interpretációját, főleg nem nyugatiakét) a többi Hindu vallásról. Az orientalistáknak és egyéb vallástudósoknak fogalma sincs, hogy miről beszélnek, de kb. egyáltalán semmi a legfelületesebb idiotizmuson kívül. Kár volt őket megemlítened, mert kb. csak arra jók, hogy minden hitelességedet elveszítsd velük.
Tudom mit jelent a monolatria, de te továbbra sem érted, hogy miről beszélsz. Minden ábrahámita vallás a mai napig is a "monolatriát" követi, még az iszlám is. Senki, soha nem tagadta, hogy léteznek más spirituális lények Istenen kívül. A zsidók, keresztények és muszlimok is pusztán annyit állítanak és a nagy "monoteizmusuknak" a jelentősége annyi, hogy más spirituális lényeket nem ismernek el mint Istent, hanem mint más, alacsonyabb lényeket. Ez nem azt jelenti, hogy nem hisznek más spirituális lények létezésében, amiket mások isteneknek fogadnak el.
Gondolom a Tengeri az Tengri akar lenni. A "hinduizmus" pedig semmit nem nyilvánított "eretnekké", mivel nincs olyan konkrét vallás, hogy "hinduizmus", mivel a hinduizmuson belül több teljes egész vallás van, amik teljesen, totálisan más dolgokban hisznek, nincsen központi hatalom ami ezt vagy azt kijelentsen a "hinduizmus" nevében.
A wikipédia linkből kiindulva szerintem jobb ha elhagyom ezt a beszélgetést, nagyon nem egy súlycsoport.
Most is fontos ünnep, legalább is a Katolikus Egyházban. Parancsolt ünnep, ami azt jelenti, hogy szentmisével kell ünnepelni és lehetőleg tartózkodni kell az olyan munkavégzéstől, ami az Istennek járó liturgikus tisztelet megadását akadályozza. Ezt az utóbbit nálunk igen nehéz kivitelezni, de több katolikust ismerek, aki szabit vesz ki ezen a napon.
"A Nagyboldogasszony feltehetően valami kereszténység előtti magyar istennő volt"
Semmi köze ehhez. Az ünnep neve Assumptio Beatae Mariae Virginis, azaz a Boldogságos Szűz Mária mennybevétele. (Itt is szerepel a "boldog" szó, nem magyar sajátosság) Sem tartalmilag, sem teológiailag semmi köze a pogánysághoz. Arról nem is beszélve, hogy a dogmát a 431-ben az epheszoszi zsinat fogadta el. Ennek ünneplésének legkorábbi említése Jeruzsálemből való szintén az V. században. Így természetesen nem csak egy helyi jellegzetesség a magyar egyházban (akkor lehetne "népszokásokkal" összefüggésbe hozni), hanem az egész világegyházban ünnep.
^Ez az egyház cope magyarázata, igen. Mária imádata maga is pogányság, tehát eleve értelmetlen ezt felhozni, mint valami magyarázatot. Az egész "Isten anyja" gondolat pogány (ott is szerintem/számomra legalja "filozófia"), és ennek megvannak a maga stratégiai-politikai céljai és okai a római-zsidó háborúból kifolyólag, amit végső soron a zsidók nyertek propagandán (tehát a kereszténységen) keresztül.
Magyarán az egész lényege kb. annyi, hogy a zsidó vének Pálon keresztül egy olyan vallást kreáltak, ami teljesen nonszensz és idegen a zsidóságtól (pl. kóser -> szimbolikus vér ivás, disznó, háromság, isten-ember), viszont azon a valláson keresztül, akik azt elfogadják, Izrael szolgái lesznek, ahogy ezt az ószövetség megjövendöli és Pál megtartja (lásd a zsidók különleges státuszának megtartását Pál által a bibliában, illetve a történelmet az európai vallások elpusztításától kezdve a kereszténység világszintű kiterjesztésén és Izrael állam létrehozásán át a modern amerikai cionista keresztényekig). Ahogy Jézus is mondja, kövessétek a farizeusokat és tartsatok be mindent amit mondanak, mert Mózes helyén ülnek (miért fontos Mózes ha a törvényei már nem érvényesek, és ha nem érvényesek, miért mondja Jézus szó szerint hogy semmi nem múlik el belőlük? Ilyeneken nem kell gondolkoznia az egyszerű kereszténynek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!