Miért volt egy időben divat a "Boldog/Kellemes ünnepeket!" köszöntés?
Szerintem nem a legjobb ez a fajta köszöntés. Olyan, mintha egész évben nem lenne máskor ünnep, csak télen. Például húsvétkor, meg pünkösdkor soha nem hallottam még senkitől, hogy "ünnepek" alkalmából köszöntött volna. (Az oldalt ismerve mindenki azt fogja írni, hogy ő mindig is ezt a köszöntést használja, de én ettől függetlenül még soha nem hallottam más alkalmakkor.) Olyan, mintha csak télen lennének ünnepek, máskor meg minden szürke és unalmas lenne. Egyébként meg eléggé lusta dolog szerintem. Én mindig kimondom vagy leírom, hogy: "Áldott, békés, boldog karácsonyt és boldog, sikerekben, egészségben és szerencsében gazdag új évet kívánok!" vagy ha mind a kettő ünnep előtt találkozok vele még, akkor mind a kettő előtt felköszöntöm külön-külön. Szerintem alap, hogy nem csak odaböffentjük a kötelezőt, ha már fel akarunk valakit köszönteni. Ha a névnapja/születésnapja is erre az időszakra esik, akkor abból az alkalomból is külön vagy a többivel egyszerre felköszöntjük.
Miért divat ez mégis? Csak számomra furcsa... Felőlem nyugodtan azt mond bárki, amit akar, de számomra akkor is furcsa.
Pedig régen is használtuk :)
Azért szoktuk, mert a karácsony és újév nagyon közel vannak egymáshoz és sokan nem találkoznak a két ünnep között, szabadságra mennek, téli szünet van.
Illetve nálam pl. vallási okai is vannak, sokan feszélyezve érezzük magunkat, hiszen a karácsony alapvetően egy keresztény ünnep, ezért nem szívesen kívánok boldog karit, semlegesebb nála az ünnep szó.
mert nem mindenki ilyen szenteskedő emberke, hogy mindenkinek eldalolja a kétoldalas karácsonyos-újéves mantrát. kellemes ünnepeket, ez pl tökéletesen elég, ha elköszönsz a munkatársaidtól decemberben és januárig nem találkoztok.
amúgy vannak egyéb praktikus okai is, pl ha fogalmad sincs milyen vallás/szokásrend ünnepeit ünnepli az illető, nem lehet mellényúlni.
Értem, szóval lustasági ok. Csakhogy ünnepek nem csak télen vannak, sőt, rengeteg másik ünnep is van. Olyan, mintha csak télen lennének ünnepek ez a köszöntés.
Ha valaki egy alapvetően keresztény országban megsértődik, ha valaki karácsony alkalmából köszönti, az meg is érdemli. A karácsony a legáltalánosabb és ezért nem is kell rajta meglepődni. Persze, természetesen, ha tudom, hogy az illető mondjuk vallásos zsidó, akkor hanuka alkalmából köszöntöm fel, utána nézek hogy mikor van és hanuka, meg újév alkalmából írok neki vagy köszöntöm fel személyesen. De ha nem tudom, hogy milyen vallású, akkor az itt leggyakoribb vallás ünnepeinek alkalmából köszöntöm fel, max. nevetünk egyet, ha mondja, hogy amúgy ő nem azt ünnepli.
A karácsony és a szilveszter közel esik egymáshoz. A többi felsorolt ünnep nem.
Nyilván a látásból ismert kollégának a folyosón, vagy a pénztárosnak a boltban nem fogom végigszavalni, hogy "Áldott, békés, boldog karácsonyt és boldog, sikerekben, egészségben és szerencsében gazdag új évet kívánok!", mert ott őszülünk meg. :D
Amúgy lehet hogy lustaság, én inkább úgy fogalmaznék hogy szimplán nem érdekel annyira. van egy hét pihenő, ami jól jön. Sokszor eleve csak "jó pihenést" kívánok, például munkatársaknak.
("alapvetően keresztény ország"
Alapvetően az országunk független a vallásoktól. Szabad vallásgyakorlás van, és csak az ország kb. fele hívő, csökkenő tendencia mellett. :D )
#5.
Akkor mondd már meg, hogy mi a búbánatért van kettős kereszt a címerünkben, az országalmán, illetve miért van kereszt a szent koronán! Miért nem szívecskék vannak rajtuk, ha Magyarország minden vallástól független, félig ateista ország? A KSH adatok is hazudnak? Az ország 3/4-e nyilatkozott és 54,4% keresztény, 0,1% judaista, 0,1% egyéb (többségük muszlim, buddhista vagy pogány) és 18% felekezeten kívüli. Csehország például kimondottan ateista ország. A törvénykönyvben is benne van, hogy a kultúrát a keresztény vallás formálta legjobban.
Az meg kit érdekel, hogy közel van egymáshoz. Kívánjon akkor szép téli ünnepeket. Ünnepből egy rakat van az év minden szakában.
#6
A címerünk és a szent korona se a 19. századból vagy későbbről való.
Az 54% nem a "kb. fele" valaminek? Ugyanazt írtad le, amit én is.
"Kívánjon akkor szép téli ünnepeket"
Egyrészt azt kívánok amit akarok.
Másrészt 3 nappal karácsony előtt az ismerőseim szokták érteni, hogy melyik ünnepekre gondolok.
De mint írtam, sokszor eleve csak kellemes szünetet és pihenést kívánok, aztán kész. ¯\_(ツ)_/¯
A húsvét meg Pünkösd nem is olyan szintű ünnep mint a karácsony meg újév.
Ettől függetlenül Húsvétkor is simán mondják, hogy kellemes ünnepeket, Boldog nyuszit, sok locsolót, stb.
#8
Mondjuk a keresztény vallásban a Húsvét sokkal jelentősebb ünnep, mint a karácsony. Nem hívőknek persze fordítva, akkor inkább a karácsony a nagyobb felhajtás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!