Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most akkor mik is pontosan az...

Most akkor mik is pontosan az alapszínek?

Figyelt kérdés

piros-zöld-kék

vagy

sárga-kék-piros?


2019. jún. 2. 21:34
 1/4 bollocks ***** válasza:
94%
Attól függ, hogy additív vagy szubsztraktív színkeverésről van szó.
2019. jún. 2. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A művészetben, hagyományosan a piros-sárga-kék:

[link]

nyomtatásban cián-magenta-sárga és fekete:

[link]

kijelzőkben, szkenneléskor piros-zöld-kék:

[link]

2019. jún. 3. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
52%
Volt már a kérdés... nem is rég.
2019. jún. 3. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Vannak különböző színrendszerek. Alapvetően két csoportjuk van:

1. Additív (összeadó) színkeverés: a különböző színek összeadódnak. Olyan esetben alkalmazhatóak ezek, amikor különböző színű kibocsátott fény keveredik (monitor, vetítő, reflektor).

2. Szubtraktív (kivonó) színkeverés: a különböző színek kivonódnak. Olyan esetben alkalmazhatóak ezek, amikor nem kibocsátott, hanem különböző színű visszavert, áteresztett fények keverednek (pontosabban a kibocsátó, áteresztő közegek keverednek).


Minden színrendszernek azok az alapszínei, amit alapszínként definiálunk. Hogy aztán ebből milyen színek keverhetőek ki, az az alapszínektől függ.


Additív színkeverésnél leginkább az RGB színrendszert használjuk, ahol az alapszínek a vörös, a zöld és a kék. Ebből a látható spektrum színeinek egy igen nagy része kikeverhető. Lásd: [link]


Szubtraktív színkeverésnél leginkább a CMYK színrendszert használják, aminél az alapszínek az RGB alapszíneinek komplementerei, a cián, a magenta, a sárga, és ehhez jön még hozzá praktikus okokból, meg a kikeverhető színek bővítése céljából még a fekete. De lásd még:

[link]


Főleg általános iskolában még tanítják a RYB színrendszert, aminek az alapszínei a vörös, sárga, kék. Előnye, hogy az alapszínei érzetre tisztább, gyakrabban emlegetett színek, és a látható színek egy igen nagy részét ki lehet belőle keverni. A három színrendszer egy diagramban:

[link]


De csinálhatsz egy fekete-arany-vörös színrendszert is, ha akarsz. Abban ez a három szín lesz az alapszín. Az más kérdés, hogy a látható színek csak egy igen kis része keverhető ki belőle, nyilván soha nem fogsz ebből a három alapszínből egy kék színt kikeverni.


(Aztán vannak még más színmodellek, ahol nem alapszínekkel határozunk meg színeket. Ilyen pl. a HSL illetve a HSV színmodell, ahol egy színt három paraméter határoz meg: a színárnyalat, a telítettség és a világosság/erősség.)

2019. jún. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!