A kutatók szerint a férfi valamilyen lágy talajtípuson, például saras földön vagy tőzegen járhatott?
Nem értem eszerint a cikk szerin mégis min dolgoztak 9 évig, ha azt sem tudták még megállapítani hogy tőzeg vagy sár volt?
Egyébként meg azt hittem a minden kétséget kizáráshoz DNS darabkákat kerestek a lenyomatban 9 évig. Ehelyett sárban lépkedtek 9 évig? Mi van?
Szerintem neki kéne futni ennek a cikkolvasásnak még egyszer.
elolvastam és sehol sem látom benne, hogy
1. 9 évig sár és tőzeg közt vacilláltak volna
2. az eredmény szempontjából bármi más okon számítana, hogy tőzeg vagy sár azon kívül, hogy melyikben lehet jól rekonstruálni (és ezzel összevetni MAI emberi lábnyommal azonos közegen).
Egy 15000 éves lábnyomban nincs igazán mit keresni DNS ügyben. Egy hetes lábnyomnál is kétséges.
Amúgy meg tutira nem 9 éven át kísérleteztek mintapáciensek sétáltatásával, csak 9 évig gondolom pár vitalevélen kívül senki sem foglalkozott a témával sokat.
Az ilyen sosem olyan gyors mint hinni szeretnénk az élet más hétköznapi dolgai alapján. Már a feltárás is eltarthat hónapokig, de akár évekig is, mindent begyűjtenek pl a lábnyom töltőanyagából, abból ami a lábnyomot kitöltötte. Azt alaposan átvizsgálják egyszer a nagyobb maradványokat szedik ki belőle, másszor szitálják és a szilánk méretű csontocskákat (rágcsálók, stb) is kiválogatják vizsgálatokra. Utána pollen és egyéb maradványokat is kereshetnek a kitöltő talaj rétegben, vagy más szerves maradványokat. Olyan ez mint egy nyomozói munka. Ráadásul az egész környéket is átkutatják és nem csak az adott valamit, amit elsőre megtaláltak.
Valószínűleg nem csak azon dolgoztak ennyi ideig, de egyéb okból sem akarhatták elkapkodni, azért mert túl egyedi a lelet és nem csak egy "sima" ezerszám előkerült és sokkal fiatalabb korú akármi. Ilyenkor még megfontoltabbnak is kell lenniük.
Csak egy érdekes példa. Ha valahol van a talajban egy régen kiásott gödör amit használtak, azt képesek úgy kiásni, hogy az eltérő talajt kiszedik belőle, a nélkül, hogy megrongálnák az eredeti régi gödröt, sőt épp ez a cél. Sejthető, hogy nem lehet az ilyet "csak úgy" kiásni. Ilyenkor kíváncsiak az eredeti gödör nagyságára, alakjára, és amit abból kiásnak azt külön is kezelik, mert ha szemetes volt, azt a csontokból (stb) meg lehet állapítani.
Már a terep előzetes felmérése is kész procedúra és nem csak elkezdenek ásni. Meg aztán mindent dokumentálnak...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!