Fekete lyukakról valaki?
Azt értem, hogy egy olyan nagy tömegű égitest, ahol ennek a tömegnek egy kritikus térfogati érték alatt kell tömörülni, így a gravitaciós erő olyan nagy lesz, hogy a fény sem tud onnan kilépni.
Szóval egyfajta fekete testnek is tekinthető.
Na de az akkréciós korong az, ami érdekel.
A fekete lyuk körül felgyülemlett anyag, por, fény miért korong alakú?
Nem úgy lenne, hogy ugyanúgy gömb alakú, mivel a fekete lyuk gravitációs ereje minden irányból hat, és így konkrétan egy ,,napot" kellene látnunk?
Ezt úgy kérdezem, hogy vannak forgó és nem forgó fekete lyukak. Ennél a kettőnél ezek hogyan vannak?
Ha valaki a plazma jeteket egy kicsit magyarázná, amik a fekete lyuk gömb abból a két végpontjából kiáramló energia nyalábok, amely két pontot összekötő egyenes merőleges az akkréciós korongra.
Szóval valaki egy kicsit letisztítaná nekem a dolgokat?
Bár ugye tegnap kirakták a képet a fekete lyukról, ami elég érdekes, félhold alakú a lyuk körüli rész.
Azért nem lehet stabilan gömb alakú, mert akkor az egyes részei a keringésük során folyamatosan ütköznének, és nem maradnának meg a spirális pályán sem. Persze ütköznek is, de a korongban már csak annyira, ami nem akadályozza a pályán maradást.
Képzeld el mondjuk, hogy a Föld körül sok-sok milliárdnyi kavics kering egy felhőként, kb. össze-vissza, mind a saját orbitális pályáján. Ezen pályák nagyon nagy része keresztezni fogja egymást, és ütközéskor vagy új pályára állnak (előkészítve a további ütközéseket), vagy leesnek a földre. Egy idő után csak azok a darabok fognak pályán maradni, amik már kevéssé veszélyeztetik egymást, vagyis egy irányban keringenek közel azonos síkban.
Egyébként a folyamat hasonló ahhoz, ahogy a nagybolygók gyűrűi működnek, vagy a bolygórendszerek kialakulása, stb.
"Elméletekkel nem lakik jól"
Akkor szervezzünk oda osztálykirándulást??
Én nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat, de ennél egy kicsit több információra lenne szükségem. :)
Tom Benko, Kolompár Achillesz, Wadmalac, 2xsü, Bongolo, ha ezt esetleg látjátok. Ti úgy is nagy kommentelők vagytok itt (vagy netán adminok?) légyszíves segítsetek ha van egy kis időtök. :)
Beírtam a keresőbe, és elsőre kiadta:
https://www.youtube.com/watch?v=zUyH3XhpLTo (angolul)
Szerintem nagyon cool, érdemes végignézni, az elejétől a végéig.
Azt a részét elnagyolta, hogy egy korong miért látszik mindenhonnan ilyennek, meg egyáltalán, álló lyukról szól, de sok dolog részletes benne, és a kellő intuíciót átadja.
((Ezzel szemben az index hír az "év legfontosabb csillagászati felfedezéséről" [link] arról szól, hogy ha merevlemezeket szállítunk autóval/repülővel/akármi, akkor 28/32-ad részük tönkremegy, ami alatt elképzelni nem tudom mit értenek, és hogy hogy jön ide.))
> „légyszíves segítsetek ha van egy kis időtök. :)”
Szerintem ha ilyen "adjatok" alapon állsz hozzá, akkor a legminimálisabbat te is belefektethetnéd, mondjuk olyan címet adsz a kérdésednek ami a kérdés. Így például kereshetővé, visszakereshetővé, megtalálhatóvá válna. (Gondolok itt pl: „Hogy kell értelmezni a most kikerült fekete lyukas képet?”)
Utolsó.
Értelek, és valóban igazad van, nem rossz szándékból írtam. Szerkeszteni sajnos itt nem lehet.
(Akiket leírtam, azok igen értelmes kommentelők, máskor is segítettek (köztük nekem is néhányszor) ezen az oldalon, elég sokszor. (Azt hiszem Tom Benko fizika-matematika-kémia szakos tanár.) A többieket ebből a szempontból nem ismerem.)
Azt ennek ellenére leírom, hogy fizikus és matematikus szeretnék majd lenni, szóval bevallom, hogy van ez a jelenség, amit nem értek.
Lehet hogy azért nem válaszolnak mert nem értenek annyira hozzá és annyira nem érdekli őket hogy utánaolvassanak és elmondják neked. Mmint nem tudom, de lehet.
Velem mindenesetre így van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!