Ha egy űrállomáson mesterséges gravitáció van akkor szerintetek milyen irányú spirálban örvénylene a lefolyó?
Megpróbálok a Coriolis-erőre egy talán nem teljesen szakszerű, de jól vizualizálható magyarázatot adni.
Körmözgásoknál egy tömegpont forgástengely körüli forgását meg tudod adni a keringési rádiusszal szögsebességgel VAGY a kerületi sebességgel. Ez a három adat összefügg.
A kerületi sebességet szeretném kiemelni, ami ugyebár mindig érintő irányú, tulajdonképpen egy folyamatosan kitérített egyenes vonalú mozgásként is gondolhatsz rá.
A tömegpontnak van tehetetlensége, ezért igyekszik a sebességét megőrizni.
Mármint a kerületit.
Ha elkezded kisebb rádiuszra húzni, ott azonos szögsebességhez kisebb kerületi sebesség tartozna, a test viszont őrizni akarja az eddigit, vagyis miközben a forgástengely felé húzod, úgymond "sietni" kezd, kerületi sebességét megőrizve a szögsebessége nő.
Ha távolítod a forgástengelytől, fordítva történik, túl kicsi a kerületi sebessége, elkezd lemaradni, alacsonyabb lesz a szögsebessége.
Vagyis ha keringés közben egy testet a rádiusz mentét húzogatsz fel-le, egy forgásirányba vagy azzal szemben mutató plusz erő keletkezik. Ez a Coriolis-erő.
És akkor egy pongyola magyarázattal megúsztuk vektoranalízis nélkül. :D
Ez jó Wadmalac, csak szerintem sokaknak túl sok benne a szakszó és hosszadalmasan hangzik. Szerintem.
Ha nagyon egyszerűen mondanám a Coriolis erőt, akkor azt mondanám, hogy egy tehetetlen tárgyat, ha leejtünk egy forgó talajra, akkor a talajhoz képest a tárgy fog forogni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!