Változik-e a be- és kilégzés az űrkabinban, ha a levegő összetétele és nyomása megegyezik a tengerszinti légkörével?
Nem tudok mit hozzá fűzni a kérdéshez. Erre szeretnék legalább valami elindulási utat kapni.
Egyébként biológia tantárgy következő tematikai egységéhez tartozik a kérdés:
Az ember önfenntartó működése és ennek szabályozása.
Az ember táplálkozása, légzése és kiválasztása, a vér és a vérkeringés
A Nemzetközi Űrállomáson a földi légkör összetételét és nyomását állítják be, így légtér szempontjából ugyanolyan, mintha tengerszinten tartózkodnának az ott lévők. Mivel az egy jól lezárt tér a környező űrbeli vákuum nem számít, sőt ez értelemszerűen fontos és alap tervezési feltétel egy űrjármű esetén.
Így az azonos levegő összetétel és nyomás miatt a légzés is ugyanolyan, a szervezet nem kell reagáljon megváltozott feltételekre, mert azonosak a földi körülmények között megszokottakkal.
Régebben az emberes űrtechnikában kísérleteztek magasabb oxigéntartalommal is, de mivel tűzveszélyesebb így a normál légköri összetételre álltak rá.
Hát, azonos összetétel és nyomás esetén elvileg a légzés azonos, de a súlytalanság állapotában sok testi folyamat működése módosul az 1 G-hez képest.
Miután a szervezet hozzászokott az új viszonyokhoz, valószínű, hogy ha van is különbség, akkor kicsit kényelmesebb ritmusú a légzés, a test vázizmai stb. súlytalanságban kevesebb munkát végeznek, szív is.
Nem hiszem, hogy feltűnő különbség lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!