Szerintetek igaz lehet az, amit a Mátrix filmben láthattunk?
A youtube agymosó videókkal ellentétben NINCS semmi jele annak, hogy szimulációban élnénk.
Ez persze nem jelenti azt, hogy nem élünk szimulációban. Csak azt, hogy vagy igen, vagy nem, de ha igen, akkor q jól sikerült. :)
Nekem néha szaggat egy kicsit full felbontásban, de olyankor leveszem a szemüveget, úgy kicsit simábban fut.
:))
Olvass utána. Ajánlom Platón Állam című művében a "barlang hasonlat" résznek utána nézni. Alapvetően a Mátrix ennek egy modern köntösbe öntése, nagyon sok közös vonás van a kettő között. Ez alapvetően egy Platóni "tanítás", és nem csak a "szimuláció" rész lényeges momentum benne, hanem ha elolvasod Platónt (úgy könnyebb megérteni a filmet). Platónnál az a nagy kérdés, hogy aki kijutott a barlangból (itt felismeri, hogy a Mátrix egy szimuláció, van az a jelenet, hogy "melyik tablettát veszed be a kéket vagy a pirosat?" igazán a filmnek ez a kulcsa és a többi csak körítés) vissza megy-e, illetve vállalja-e esetleg, hogy az ott lévőeket is kivezeti a "fényre". Igazán sokan csak a szimuláció részt "értik", de az igazi lelki konfliktus az nem is az, hogy rájöjjél, hogy egy szimulációt láttál, hanem, hogy mi van ez után. Mit teszel? Mit tudsz tenni? Milyen lehetőségeid vannak. És igazán ez egy igen nagy dilemma, és ebben rengeteg rokonság van a korabeli (most Platón korára gondolok) filózófiákkal. Ugyanígy a nagy kérdés és az igazság tartalom ott van, hogy megmered-e tenni amit egy adott helyzetben meg kell tegyél? Ha tudod, hogy mit kéne tegyél és megteszed/nem teszed mi van? Itt be lehet kapcsolni Dürrenmatt Fizikusok c. drámáját, és innen kezdve véres valósággá válik (ld. Teller-Oppenheimer vita a hidrogén bombáról). És ez a Mátrix igazi jelentése. Nagyon mély filózófiai igazság van benne. Csak meg kéne érteni. Aki nem érti nincs azon a szinten mint a filmben Neo és nem tudja "legyőzni az ügynököket". És erről lehetne egy irtó hosszú filózófiai vitát folytatni de ez a fórum erre nem alkalmas.
És tudom le leszek pontozva de tessék értően nézni a filmet, és körbe nézni.
Alapvetően minden sci-fi filmben vannak alapigazságok,amit igyekszik az író olyan köznyelvre lefordítani,hogy az egyszerű ember is találjon benne magának értéket,és a tanult ember is elgondolkodjon az információ halmazon,aminek részese lett.
Természetesen műfajonként lesznek rajongók és ellentábor is.
Egyetlen érdekes dolgot azért említenék,mégpedig a kritikusokat.
Ők azok az emberek,akiknek mindegy milyen alkotás kerül a karmaik közé,értik a lényeget.
Nyilván adott szempontok alapján dolgoznak,de nem műfaj függő a rálátásuk a szórakoztató iparra.
A Mátrix egy remek film trilógia.
Viszont az első filmben van egy mondat az emberi erőművel kapcsolatban. Az ember több elektromos energiát termel mint ami a saját fenntartásához szükséges.
Itt válik el végleg a fikció a valóságtól.
Viszont ha megfelejtkezünk az energiamegmaradás törvényéről, élvezhetjük Morfeusz filozófiáját, Keanu Reeves harcait, stb.
# rátapintottál, hogy miért útáltam meg olyan hamar a filmet és az elméletet.
Kb bármiből lehet több elektromosságot kinyerni, mint emberből.
Azóta "megfontolhatóvá" formálódott bennem a szimulációvilág-elmélet.
De csak mint érdekes lehetőség.
Egy más "indokkal" még talán élvezhető is lett volna a film.
Pl hogy egy kísérlet egy komplex intelligenciára, hogy megtudják az élet értelmét vagy hogy végtelenítsék a kreativitást.
Vagy pl hogy így élje túl párszáz éven keresztül az emberiség egy atomkatasztrófa hatásait vagy egy hosszú űrutazás monotonitását...
Egy villámcsapásból több energiát lehet nyerni, mint egy városnyi emberből.
És ha élőlény, miért nem delfin, angolna vagy baktérium?
Hát ja, még az is reálisabb magyarázat lett volna, hogy az emberi agyakon mint biokomputeren háttérben bitconit termelnek.
Csak akkor még olyan nem volt. :D
De tényleg, a film remek felkapása és újragondolása a filozófiának, miszerint a világ, amit látunk, egy hamis kép, ami elfedi a valóságot.
Sok hasonló gondolat van Philip K. Dick regényeiben.
Pont az ilyen szimulációs tézisekre alkalmazandó az Occam borotvája elv!
Persze nyilván filozofálgatni, sörözés mellett dumálgatni erről frankó dolog. De a tudományok kategóriában azért szerintem meg kell említeni, hogy ez a tézis baromi szükségtelen, mert nem hogy leegyszerűsíti vagy elérhetőbbé teszi az igazságok keresését, még jól meg is bonyolítja és bizonytalanabbá teszi azokat.
Nagyon szép elképzelés ez a szimulált valóság dolog, de sajnos el kell engedni, ha az ember valóban tudományos szemmel akar vizsgálódni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!