Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Képesek a kórokozók védőoltás...

Képesek a kórokozók védőoltás elleni immunitást kialakítani?

Figyelt kérdés

Manapság nagy beszédtéma (megint), hogy emberek nem oltatják be a gyerekeiket és lehet olyan esetekről hallani, hogy óvodákból/iskolákból kitiltják ezeket a gyerekeket. Számomra ez nem hangzik túl logikusan, de lehet, hogy én tévedek.


Én azon a véleményen vagyok (aminek sok alapja nincs, mert nem értek hozzá), hogy ha te be vagy oltva, akkor sok félnivalód nincs, hisz te immunis vagy. Viszont egyesek azt mondják, hogy ha a kórokozó gondtalanul életben marad egy beoltatlan szervezetben, akkor mutálódhat és immunissá válhat az ellenanyagokra. A mutáció persze jogos, a kórokozó bizonyára fejlődik, de az, hogy immunissá válik a védőoltás nyújtotta védelemre, az számomra furcsán hangzik.


Legjobb tudomásom szerint az evolúció (kissé lebutítva a történetet) a természeti körülmények legyőzésével halad előre. A lombkoronákon élő állatnál kialakul a jó mászóképesség, az éjszakai állatoknál kialakul a jó éjszakai tájékozódás, stb stb stb. Sőt, ha a védőoltásoknál maradunk, a történet fordítottja esetében mi is így működünk: ahhoz, hogy a kórokozó ellen kialakuljon a védelem, ahhoz legyengített, vagy megölt kórokozót juttatnak a szervezetbe. Magának a kórokozónak jelen kell lennie a szervezetben, hogy a szervezet antitesteket állítson elő.


Akkor ez kórokozóknál is így kellene, hogy működjön, nem? Antitestek elleni immunitást csak antitestek jelenlétében kellene tudnia kifejleszteni, tehát oltatlan szervezetben ez nem fog megtörténni. Vagy rosszul gondolom?


2019. márc. 9. 13:41
 1/1 2*Sü ***** válasza:
100%

A védőoltás legyengített, sőt inaktivált, elölt kórokozókat tartalmaz. A védőoltás beadása után a szervezet megpróbálja legyőzni ezt a kórokozót, megtanulja, hogy a későbbiekben hogyan termeljen megfelelő ellenanyagot, ha ezzel a kórokozóval találkozik. A szervezet rendszerint tünetmentesen meg is birkózik az adott kórokozóval. Kicsit olyan ez, mintha valaki szalmabábun, vagy egy egy-egy elleni küzdelemben fakardot viselő ember ellen tanul meg kardot forgatni.


Nyilván elölt kórokozók nem szaporodnak, így nincs mutáció, nincs a környezethez való adaptálódás. A legyengített, de élő kórokozók esetén is – mivel a szervezet gyorsabban legyőzi a kórokozót – megint csak kicsi az esélye a mutációnak, illetve a mutálódó kórokozók ellen is megtanul a szervezet védekezni, és végül azokat is legyőzi.


Viszont ha nincs védőoltás, akkor van gond, mert mire megtanulná a szervezet legyőzni a kórokozót, addigra az súlyos károkat okoz. Kicsit olyan ez, mintha valakit belöknének a csatatér közepére, húsz ellenség közé, hogy akkor tessék, meg lehet tanulni kardot forgatni. Nyilván nem éppen a szerencsés módszer. Ráadásul ha nincs védőoltás, akkor a mutációra is nagyobb az esély, hiszen a szervezett a tömegtámadás miatt lassabban vívja meg a harcot a kórokozóval, így nagyobb esélye van olyan mutáció kialakulásának, amivel a szervezet már nem, vagy jóval nehezebben birkózik meg.


Nota bene a mutáció így is úgy is kialakul, nyilván a kórokozó reprodukálódik, tehát mindenféle mutációk lépnek fel. A szervezet harca a kórokozók ellen – akár volt védőoltás, akár nem –, az maximum ezen mutáns kórokozók elterjedésében segít, a kialakulásukat sem nem gyorsítja, sem nem lassítja a védőoltás.

2019. márc. 9. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!