A gamma- vagy a röntgen-sugárzás az erősebb/veszélyesebb?
Én azt tenném hozzá, hogy a veszélyességet nem csak az energia és az intenzitás határozza meg, hanem az is, hogy mennyire nyelődik el az emberi szervezetben.
Ha kölcsönhatás nélkül átmegy rajtad, akkor nem tud kárt tenni benned. Például a Napból érkező neutrínók energiája simán lehet MeV-es is, mégis tök veszélytelenek:
Vagy ha beteszlek a mikróba, akkor perceken belül megnyiffansz, pedig ott a fotonok energiája nem keV-es, hanem µeV-es, mert azok bizony szinte mind elnyelődnek a benned levő vízmolekulákban. (Mondjuk ionizálni tényleg nem ionizálnak.)
Ha megnézitek, akkor 100 keV felett az gamma-sugárzás felezési rétegvastagsága vízben nő, tehát egyre kevesebbet nyel el belőle az emberi szervezet:
[link] (a fejléc utáni második sor)
Tehát lehet egy energiaérték, ami felett az azonos fotonfluxusú gamma- és röntgensugárzás közül a röntgensugárzás a veszélyesebb.
Mondjuk ez az effektus a neutronoknál jelentősebb, ott határozottan a MeV-es neutronok a legveszélyesebbek, és azoknak a legmagasabb a súlytényezője a dózisszámolásnál, a nagyobb energiájúak kölcsönhatás nélkül átmennek rajtunk:
(Szóval a kötözködésem nem túl jogos fotonok esetén, de legalább felfrissítettem a sugárvédelmi ismereteimet, és rájöttem, hogy a neutronok miatt akartam írni a hozzászólást. Csak ha már leírtam, akkor elküldöm.)
"Ha megnézitek, akkor 100 keV felett az gamma-sugárzás felezési rétegvastagsága vízben nő, tehát egyre kevesebbet nyel el belőle az emberi szervezet:
Tehát lehet egy energiaérték, ami felett az azonos fotonfluxusú gamma- és röntgensugárzás közül a röntgensugárzás a veszélyesebb."
Ilyen sosem lesz, mindig a gamma lesz a károsabb. A dózis-ekvivalencia, vagyis az elnyelt dózis az energia növekedésével mindig nőni fog. Lehet hogy egyre nagyobb energiáknál egyre több gamma-foton áthalad úgy az emberen hogy kölcsönhatásba lépne, de amelyik elnyelődik annak az energiája is nagyobb lesz. A kettő nem egyenesen arányos, mindig nő a kapott dózis. Egy bizonyos energiaszint fölött már a gamma foton pedig már másodlagos nukleáris reakciókat is beindíthat az elnyelt atomokban. Na az aztán a kemény sugárzás, kb egy szuper-nova közeli robbanása kell hozzá. Ilyen nyomait megtalálták a naprendszer kialakulásakor keletkezett kőzeteken. A radiológiában számolnak azzal hogy nem nyelődik el minden gamma foton, a sugárzások közti átszámítási tényező ha jól emlékszem 10 egység gamma-aktivitás károsít ugyan annyit mint 1 egység neutron Az alfa-béta még rosszabb mert miden ionizáló energiája elnyelődik. Jelentősége ennek csak akkor van ha bekerül a szervezetbe (víz, élelmiszer), mert különben pár cm levegő elnyeli teljesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!