Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért melegebbek a felhős...

Miért melegebbek a felhős reggelek a napsütéseseknél?

Figyelt kérdés

Egyszer-kétszer már vetettem fel ezt a témát máshol, de a válasz mindig kimerült annyiban, hogy "mert a felhős reggelen jobb az időjárás és nincs semmi köze a felhőzethez". Ugyanakkor én ezt több, mint 10 éve hallottam és valamiért megragadt a fejembe, azóta számtalanszor figyeltem már meg. Elégszer ahhoz, hogy ne puszta véletlen legyen.


Ez persze nem mindig igaz, hiszen az időjárás értelemszerűen befolyásolja. Ha éjszaka érkezik egy hidegfront például, akkor nyilván nem figyelhető meg ilyen. Ha két egymást követő napon megegyező, vagy legalábbis nagyon hasonló az éjszakai és nappali hőmérséklet, napfelkeltekor mégis figyelhető jelentős eltérés, ha egyik reggel felhős, másik napos és utóbbi általában hűvösebb.


Ezt egyébként már önmagában, felhőzettől függetlenül is hallottam, hogy a napfelkelte a nap leghidegebb része, pedig a józan paraszti ész azt gondolná, hogy ha jön fel a nap, akkor kezdi melegíteni a levegőt.


Előbbire nekem egy olyan gondolatom támadt (de lehet, hogy hatalmas hülyeség), hogy éjszaka a Föld ontja magából a hőt, ami tiszta időben kiszökik a légkör magasabb részeibe, míg a felhőzet visszaveri a hőt a talaj felé, így melegebb marad a felszín. Ugyanakkor ez nem magyarázza a második feltevést, hogy miért a napfelkelte a nap leghidegebb része. Vagy a kettő nem függ össze és különálló jelenségek?


2019. febr. 9. 09:20
 1/4 anonim ***** válasza:
69%

A felhők hősugárzás visszaverésében igazad van.

A napfelkelte hidegségében az játszhat szerepet hogy a napsugárzás a légmozgást intenzívebbé teszi.

De ez csak egy gondolat.

2019. febr. 9. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ugye a felhők nem engedik annyira kisugárzani a hőt a világűrbe, több marad itt lent. Napsütéses reggelek előtt viszont derült éjszaka volt, így sok energia tud elszökni, így hidegebb lesz. Figyeld meg, hogy mindig napkeltekor van a leghidegebb! Addig csak kisugárzás van, utána már a napfény melegít.
2019. febr. 9. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 TappancsMancs ***** válasza:
0%
Majd nézd meg mit mondanál ugyanerre nyáron amikor kánikula van, mert a nyári felhőtlen a reggeleken már napkelte után nagy a hőség. Ilyenkor az országba áramló levegő hőmérséklete miatt van ez, vagy kicsi a légmozgás és megmarad a nappal felmelegedett levegő.
2019. febr. 9. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#2: "Figyeld meg, hogy mindig napkeltekor van a leghidegebb! Addig csak kisugárzás van, utána már a napfény melegít."

Pontosítanék: napfelkelte után fél-egy órával van a leghidegebb, ugyanis amíg a nap nagyon alacsonyan van, több a kisugárzás, mint a beérkező hő a napból.

2019. febr. 10. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!