Valai eltudja mondani lebutítva 9. es szintre a biológiai oxidációt? (kb 5 m)
lebontó folyamatok során a sejtek nagyobb méretű, magasabb energiaszintű szerves molekulákat alakítanak át kisebb méretű, alacsonyabb energiatartalmú részecskékké. A lebontás során felszabaduló energia egy része ATP képzésére fordítódik.
Energianyerés szempontjából legkedvezőbb az oxigén jelenlétében történő lebontás, a sejtlégzés, más néven biológiai oxidáció. A sejtek energiaigényét leggyakrabban a szőlőcukor biológiai oxidációja fedezi. 1 mól szőlőcukor lebontása szén-dioxidra és vízre meglehetősen sok, összesen 38 mól ATP képződését eredményezi a sejtekben.
A szőlőcukor lebontásának első szakasza, a glükolízis a sejtplazma alapállományában történik. A folyamat során a szőlőcukor (C6H12O6) több egymást követő enzimreakcióban három szénatomos szerves savvá, piroszőlősavvá oxidálódik. 1 mól szőlőcukor glükolízise 2 mól piroszőlősav, 2 mól redukált koenzim (NADH+H+) és 2 mól ATP keletkezésével jár.
A glükolízis folyamata
A glükolízis folyamata
A piroszőlősav ezt követően a mitokondrium alapállományában alakul át, szénatomjai fokozatosan, több egymást követő lépésben szén-dioxiddá oxidálódnak. Az oxidációt nagy mennyiségű redukált koenzim (NADH+H+) képződése kíséri.
A lebontás során keletkezett redukált koenzimek (NADH+H+) a terminális oxidációnak nevezett folyamatban oxidálódnak. A többlépéses folyamatsorban a koenzimek hidrogéntartalma végül a légzésből származó oxigénnel egyesül. A terminális oxidációt ATP képződése kíséri.
Fontos, hogy a terminális oxidációban képződött NAD+ molekulák újabb oxidációs folyamatokban vehetnek részt. A terminális oxidáció enzimrendszere a mitokondriumok belső membránjában található.
A terminális oxidáció lényege
A terminális oxidáció lényege
A zsírok biológiai oxidációja során a zsírsavak és a glicerin szénatomjai szén-dioxiddá oxidálódnak, miközben a NAD+ koenzim redukálódik. A zsírsavak magas hidrogéntartalmának köszönhetően az oxidáció során sok redukált koenzim (NADH+H+) képződik, ami a terminális oxidációban nagy mennyiségű ATP szintézisét teszi lehetővé. A zsírok energiatartalma magasabb, mint a szénhidrátoké.
A fehérjékből származó aminosavak lebontása során a szén-dioxid és a víz mellett nitrogéntartalmú anyagcseretermék is képződik, amely leadásra kerül a szervezetből.
A szerves anyagok oxigén jelenlétében történő lebontása, a biológiai oxidáció az összes eukarióta élőlény sejtjeiben lényegében hasonló módon játszódik le.
A biológiai oxidáció a legfontosabb energiatermelő folyamat, amelyhez általában glükózt használnak fel a sejtek.
A glükóz a citoplazmában a glikolízis során piruváttá oxidálódik, majd acetil-koA-vá alakul és belép a mitokondriumba, ahol a citrátkörbe kapcsolódik. A citrátkörben az acetil-csoport teljesen eloxidálódik szén-dioxiddá, miközben belőle ATP termelődik és protonok szabadulnak fel. A mitokondriumban így felhalmozódnak a protonok, amelyek egy ATP-termelő pumpán haladnak keresztül, hogy kijussanak a citoplazmába, ami további ATP termelését eredményezi.
ATP=energia
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!