Csak ott definiálhatunk életet, ahol szerves vegyületek vannak jelen?
Egyelőre nem ismerünk másfajta életet.
Persze nem lehetetlen - de akkor elsőre mutasd meg, hogy kellően bonyolult tud lenni az élethez.
Egyelőre nem ismerünk semmit, ami ilyen.
Az attól függ mit értünk élet alatt? Maga szó definiciója sem egyértelmű. Az önmagát reprodukálni képes rendszer, a negatív entrópiát létrehozó rendszer, vagy mi?
Vajon egy önmagát mechanikusan reprodukálni és kijavítani képes, intelligens robot élőnek tekinthető? Mert ha igen, akkor ahhoz nem kell szerves vegyület.
Anno tettünk egy kísérletet, hogy valami definíciót fogalmazzunk meg, hogy mi az hogy élet, illetve élő. De mindenre volt ellenérv.
- Anyagcserét folytat: Az autó akkor él? Hiszen anyagcserét folytat, benzint eszik és CO₂-ot ürít.
- Önmagát reprodukálni képes: A 2 éves, meg a 80 éves, meg a meddő 30 éves nem él?
- Önmagát reprodukálni képes részekből áll: A frissen levágott kisujjam él? Hiszen még egy ideig reprodukcióra képes sejtek alkotják. Az egysejtűeknél ez hogyan kezelendő? Mi van, ha van egy egysejtű, aki valamilyen ok miatt nem képes önreprodukcióra, viszont anyagcserét folytat, mozog, mindenféle fizikai, kémia folyamatok zajlanak le benne, ami egy önmagát reprodukálni képes sejtben is?
- Entrópiát csökkentő rendszer? Akkor egy cseppkőbarlang él? Zárt rendszerekben az entrópia nő, de energiaátengedő rendszerekben az entrópia hajlamos csökkenni. De attól, hogy valamiben csökken az entrópia, mégsem mondanánk rá azt, hogy él.
Jött még sok-sok szempont, de mindegyikre tudtunk ellenpéldát megfogalmazni. Tehát az életet nem csak ott nem tudunk definiálni, ahol nincsenek szerves vegyületek, de sehol nem tudunk jól definiálni. :-)
~ ~ ~
Lemnek van egy jó regénye: Van technikailag fejlett civilizáció, akiknek a napjuk haldoklik, ezért új bolygóra költöznek. De az új bolygón nem voltak megfelelőek a körülmények, így egytől-egyik kihaltak. Igen ám, de vitték magukkal a robotjaikat, gépeiket. Ezek annyira fejlettek voltak, hogy képesek voltak egyrészt a kijavítani egymás, illetve a saját hibáikat. De nem feltétlenül az eredeti állapot helyreállítása volt ez, hanem más megoldással is éltek. Mondjuk az egyik robotból kifogyott az akkumulátor, ezért ezt pótolandó egy napelemet épített be. Képesek voltak bizonyos szintig gondolkodni, alkalmazkodni, felmérni a környezetüket, ahhoz alkalmazkodva döntéseket hozni. Illetve képesek voltak a bolygó nyersanyagát felhasználva le is másolni önmagukat. Idővel benépesítették a bolygót, elkezdett folyni a harc az erőforrásokért. Fém, szilícium alapon ugyan, de kialakult egy egységekből álló ökoszisztéma, harc az erőforrásokért, szaporodás, evolúció. A legtöbb tekintetben ez hasonló volt az emberi evolúcióra, működésre, az egyetlen különbség, hogy nem szén alapú egyedek – élőlények – csinálták mindezt.
@6
Örülök, hogy megnézted. Régebben én is úgy gondoltam, hogy ezek tipikusan a földi életet leíró feltételek, pedig az eredeti könyv címe Az élet általános elmélete. Már inkább úgy látom, hogy ez a modell valóban alkalmas bármiféle élet leírására. De az említett szerves életére biztosan. A földön kívüli életre alkalmazva szerintem ez egy tipikus tudományos predikció, hiszen nem tudhatjuk, hogy így van-e, de nagyon valószínű, mert más módszert nem lehet elképzelni. Most nincs időm tételesen leírni, hogy miért van így, de a pontok szerintem magukért beszélnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!