Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nátriumot káliumot céziumot...

Nátriumot káliumot céziumot báriumot lehet gyertyaviaszba olvasztva tárolni? Nemlép reakcioba vele egyik fém se?

Figyelt kérdés
2010. jún. 28. 19:47
 1/10 anonim ***** válasza:
N átriumot petroleum alatt kell tárlni mert ha nedves levegővel érinkezek reakvionál. Hogy a gyertyavisz amikor csepfolyos. probáld ki a ccéziumot olvatt gyergyaviaszban. Ha nem reakcionál akkor mehet a többi is de más külömben nem mert akkor a többi is reakcioba lép, csak azok lassabak lesznek.
2010. jún. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Bocs a hejtelen irásért. Rossz a billenytüzet.
2010. jún. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem kell elemi fém állapotban lenniük. Az ionos forma is megteszi (Na-nak pl. NaCl), az jobban el is oszlik a viaszban (bár, a Na-t én kihagynám a helyedben, mert attól ugyanolyan sárga lesz a láng, mintha semmit sem tettél volna bele, és elnyomja a többi fémnek is a lángfestését).
2010. jún. 28. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Attól tartok, hogy az elvi lehetőségen túl (amire a válszt nem tudom) még a gyakorlati megvalósítás is hozhat nehézségeket.


Vagyis, amikor a forró olvadt viaszt öntöm rá az alkálifémre, és nem sikerül 0 másodperc alatt egyszerre beborítani a fém teljes felületét, akkor esetleg a fém még levegővel érintkező darabja belobban a forró viasztól. Különösen a cézium esetén tudom ezt elképzelni.


A nehézségeket növeli, hogy az alkálifémek könnyen cseppfolyósodnak. A cézium kézhőmérsékeleten is cseppfolyóssá válik, de a káliumért és a nátriumért sem mernék garanciát vállalni, hogy szilárd állapotban marad a forró viaszban a viasz megszilárdulásáig.


A harmadik nehézség, hgy ezek a fémek igen könnyűek, sőt, a lítium a legkönyeb szilárd elem. De a nátrium és kálium is könnyebb a víznél. Bár a parafinviasz is könnyebb a víznél, de nem sokkal


[link]


ezért előfordulhat, hogy egyes alkálifémek egyszerűen felemelkednek benne. Ha ezt még pluszban megolvadt állapotban is teszik, akkor szinte biztosan belobbannak.

2010. jún. 29. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Tömören összefoglalva: az alkálifémek gyúlékonysága (cézium esetén kifejezett robbanékonyság), könnyű mivolta (felhajtóerő) és olvadékonysága gyakorlati nehézségeket támaszthat, akár kifejezett veszélyeket is. További gondok jelenthet a marékonyságuk is (az olvadt cézium a bőrt is megtámadja, de a többi is)


[link]

2010. jún. 29. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Üdv! Köszönöm a válaszokat! Nátrium nemolvad meg se a kálium.(Bár ha kicist tul van fütve akkor igen.) de a céziura nemtudom min annak a gyártása mégcsak tervezés szakaszban van! A lángfestése meg nemzavar
2010. jún. 29. 10:22
 7/10 A kérdező kommentje:

@[21:03]


Nem a gyertya lángját szeretném szinezni csak a fémeket tárolni! :-)

2010. jún. 29. 10:24
 8/10 anonim ***** válasza:
Dehát sokkal okosabb szénhidrogénekben tárolni.Én a nátriumomat paraffinolajban tartom már több évtizede.A Na olvadáspontja 97 de a K-é 67
2010. jún. 29. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Módosítom a K 64.
2010. jún. 29. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 jsaj válasza:
a cézium igen veszélyes a levegőtől is felrobbanik olyan heves a reakcioja vizzel én nme tárolnám a báriumtól meg kinyulsz mivel mérgező szerintem a cézium képes a parafinbba lévő kevés vizzel is reagálni
2011. ápr. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!