Mi a különbség az átlagsebesség nagysága és az átlagos sebességnagyság között?
Az átlagsebesség az a ténylegesen megtett út és az idő hányadosa. Például ha autóval mész valahová, akkor a kanyargó úton megtett távolságból az átlagsebességet tudod kiszámolni.
Az átlagos sebességnagyság az elmozdulás és az idő hányadosa. Az elmozdulás egy vektormennyiség, így nem az A és B pont közötti utat jelenti, hanem a két pont közötti vektor távolságát. Ezt hívjuk a köznyelvben "légvonalnak", amikor 2 pontot egyenes vonallal kötünk össze.
Az átlagos sebesség a különböző időben és helyen mért sebességek átlaga.
Az átlagsebesség az összes megtett út osztva az összes eltelt idővel.
Semmi. Fogalmilag jelentése ugyanaz, csak más a kiszámítás módszere.
Az átlagsebesség tipikusan egy megtett út és a ráfordított idő hányadosa, eközben nem vizsgáljuk a közbülső sebességértékeket. Ezt könnyű meghatározni, hiszen csak a teljes utat és időtartamot kell mérni.
Az átlagos sebességnagyság meghatározásához minden időpillanatban mérni (és feljegyezni) kellene a sebességeket, majd ezen értéke átlagát számítani. Csakhogy ez egy diszkrét tevékenység lehet csak a gyakorlatban, ezért csak közelítő eredményt tudunk mérni. Más les za z eredmény, ha nagyon sűrűn mérünk, és más, ha ritkábban. De mivel fogalmilag azonosak, ha egyre sűrűbben mérünk, egyre közelebb kerülünk az átlagsebesség értékéhez.
A lényeg: fogalmilag azonosak, csak míg az elsőt könnyen tudjuk mérni és meghatározni, a másodikat csak közelítőleg (ezért nem is használjuk).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!