A relativitást és a gravitációt figyelembe véve ez elképzelhető?
Tegyük fel, egy másik galaxisban, egy fekete lyuk közelében olyan távolságra lévő naprendszerben, ami még épp nem zuhan bele a lyukba, él egy civilizáció.
Ha minden igaz, a gravitációs vonzás miatt, és a fekete lyuk közelsége miatt ott (a mi felfogásunk szerint, és a miénkhez képest, mint szemlélő) lassabban telik az idő.
Ergo, nekik "több idejük van" fejlődni, a miénkhez képest.
Tehát, ha itt eltelik a miénk szerint 100 év, ott mondjuk 2000?
Vagy ez nagyon sci-fi agymenés? Tényleg érdekelne egy ilyen eszmefuttatás.
Lehetséges, de a saját szemszögükből nincs "több idejük fejlődni", max azt vehetik észre, hogy "jéé, ez a Föld 2000 éve is majdnem ugyanígy nézett ki".
Az idő csak valamihez képest telik lassabban vagy gyorsabban. Belső megfigyelő nem fog különbséget érzékelni. A saját szemszögéből ugyanúgy telik az idő a Földön élőnek is, mint a másik galaxisban élőnek.
Ilyen eltérések esetén ne években gondolkozz, hanem másodpercekben. Óriás gravitációban nem lehet élni.
Eleve a fekete lyuk körül nem lehet élni, annyira gyilkos a sugárzása.
"Eleve a fekete lyuk körül nem lehet élni, annyira gyilkos a sugárzása."
1. Nem úgy van, hogy a fekete lyukból semmi nem tud elszökni, még a fény (elektromágneses sugárzás) sem? Hát még a tömeggel rendelkező részecskék!
2. Honnan tudod, hogy nem létezhet olyan életforma, amely alkalmazkodott az ottani hatalmas gravitációhoz?
1: Nem a lyuk sugároz, hanem a környezete. De olyan erővel, hogy egész galaxisokat képes elsöpörni.
2: Ugye jól vagy?
#8 Vannak olyan vízi (óceáni) élőlények, amelyek a mélyből felhozva egyszerűen szétdurrannak... mivel a magas vízoszlop nyomásához alkalmazkodtak, akkora belső nyomásuk van, ami szétveti őket mikor felhozzák őket.
És nem a fekete lyukról beszéltem közvetlen, lásd: "egy fekete lyuk közelében olyan távolságra lévő naprendszerben, ami még épp nem zuhan bele a lyukba"
A gondolatom valójában nem végiggondolt, ez tény. Tudtommal a mi galaxisunk közepén is egy fekete lyuk van. Na mindegy.
A mi fogalmaink szerinti élethez kellenek bizonyos feltételek. A "fekete lyuk alkalmas közelében" ilyen feltételek nincsenek.
Lehetséges olyan valami, ami sok vonatkozásban hasonlít ahhoz, amit mi életnek nevezünk. De akkor is van két kérdés. 1. Hol húzzuk meg a határvonalat, hogy mondhassuk: ez az élet? 2. A fantáziánk, vagy valami fizikai törvény dönti el, hogy az a valami "élet"?
Az agymenés abban van, hogy nem ismert fizikai törvények esetéről kérdezel olyasmit, ami földi viszonylatban pontosan meghatározott. Hiába tudunk sok mindent egy ilyen környezetről, az élet lehetőségével kapcsolatosat semmit nem tudunk. Ezért megtippelni sem tudjuk. Csak találgatni, de annak nincs köze a tudományhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!