Képesek lehetnénk kihalt fajokat újra feltámasztani?
Volt olyan mikor kihalt egyededet "klónoztak". Valami gazella féle volt. Nem tudom már pontosan a nevét az állatnaj, de ha érdekel neten biztos rá találsz a részletekre is.
A lényeg annyi volt, hogy mivel élő egyed nem volt már, egy hozzájuk hasonló genetikai kóddal rendelkező egyedbe ültették be, ami úgy ahogy külsőre is hasonlított az eredeti fajhoz.
De ilyen réges régen kihalt állat fajt nem lehet klónozni, mert nincs hozzájuk hasonló testi adottságokkal renelkező faj se.
#4 írja jól, rég kihalt állatokat nem lehet már klónozni, ennek több oka is van.
- Az csak az egyik hogy már nincs közeli rokon faj sem ami kihordja vagy létrehozza a klónozott sejtből pl a tojást, petét stb ha mondjuk nem emlősről beszélünk.
- További ok hogy a DNS és RNS bomlik tördelőzik pusztul és elég gyorsan. Pár 100 ezer év múlva már semmi nem marad. De néhányszor 10 ezer év is elég hogy annyira szétmenjen hogy nem lehet már visszaállítani a darabkáiból akárhány egyed maradványait is találják meg.
Még néhány ezer éve kihalt faj csontjaiból is úgy lehetne 1 ép örökítőanyagot összefoltozgatni hogy utána a felélesztett fajnak csak az az egy (több egyedből kreált) egyede lenne, a faj genetikai változatossága nélkül! Azaz beltenyészetes lenn.
Természetesen van néhány kivételes körülmény ami kicsit több időt ad, pl a permafrosztba fagyott állatoknál kitolódik jó pár 10 ezer évnyit ez az idő. De így is ketyeg az idő.
Szóval megkövült fosszíliából, 70 millió éves borostyánból ép DNS-t kivonni nem lehet! Akármennyire jó megtartású is a fosszília erre nem alkalmas! Az ilyen állatok genetikája (dínók, megalodonok stb...)végérvényesen elveszett!
- Van még 1 aspektus amit érintenünk kell, nem elég a DNS magában és nem elég a mitokondriális DNS magában. Mindkettőre szükség van. A mitokondriálist többnyire csontokból a "hagyományos" DNS-t csak szövetekből lehet megszerezni.
- Tehát amit lehet hogy egy nemrég kihalt állatfaj csont és szövetmintáiból (legjobb ha kihalás előtt fagyasztottak ilyet -180C-n.), egy hozzá közeli rokon faj petesejtjében kicserélik a DNS-t és RNS-t. Majd azt visszaültetve kis szerencsével élő egyed születik. Ha egyszerre többet csinálnak akkor szaporodni is tudnak még mielőtt hamar meghalnának. Az utódokat nem sújtja ez a probléma! Ugyanis a Dolly bárány klónozása ugyan sikeres volt de a DNS végi telomeráz-t nem sikerült visszaépíteni a klónozáskor, így eleve olyan korúan született meg mint amilyen korú állatból a minta származott, ezért hamar meghalt öregségben. (Tudtommal ezt a problémát mind a mai napig nem oldották meg a klónozásban!)
- A gazella féle visszaállítása tudtommal nem klónozás volt hanem mesterséges tenyésztés. Vele rokon és közel álló fajokat addig kereszteztek össze mesterségesen míg elő nem állítottak az eredeti (al)fajra fizikailag nagyon hasonlító egyedeket. Szóval ez kb tudományos csalás volt. Klónozásról szó sem volt.
- Szóval hiába van egy haj vagy szőr szála valakinek abból még ma sem lesz egyed és főleg nem életképes populáció!
- Viszont az első olyan "élesztésekhez" amely nemrég kihalt fajokat támasztana fel ténylegesen, attól nem vagyunk messze. Talán néhány év és a XIX. XX. században agyonvadászott fajok preparátumaiból újraéledhet néhány faj. Talán még az emuk is menthetőek lennének (kb 200 év után).
És igen pl a mamutok speciel feltámaszthatóak lennének! Van elegendő permafroszt fagyott egyed és szülni képes elefántok is amelyek kihordhatják. Meg pl az egyszarvú rinocéroszok ugyancsak a jégkorszakból.
5, nem olvastam végig.
Nem azt írtam, hogy régen kihalt, hanem az az állat faj kihalt. Főleg az ember miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!