Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi denaturáció és a koaguláció...

Petneki József kérdése:

Mi denaturáció és a koaguláció (kicsapódás) definíciója? [lásd a részletes kérdést]

Figyelt kérdés

A két téma szorosan összefügg, úgyhogy szeretném egy füst alatt megvitatni őket. A helyzet az, hogy nagyjából tisztában vagyok a denaturáció és a koaguláció definíciójával. Amivel nem vagyok tisztában, azt egy kicsit lejjebb részletezem.


A denaturáció során a fehérje külső behatásra elveszíti a természetes állapotában felvett negyedleges, harmadlagos és másodlagos szerkezetét. Ennek következtében a fehérje elveszíti biokémiai hatását is.

A denaturáció sok esetben koagulációval jár együtt.


A koaguláció folyamata során kolloid részecskék egymással való ütközésük miatt nagy tömeget képezve összeállnak, összetapadnak, kicsapódnak.


Oké, eddig rendben is volna, de a helyzetet bonyolítja, hogy mindkét jelenségből létezik reverzibilis és irreverzibilis változat.

Ha külön-külön szeretném definiálni a jelenségeket (mind a négyet), akkor folyamatosan ellentmondásokba ütközök, és a források, amiket néztem, azok is sok esetben ellentmondanak egymásnak.


Én megpróbáltam néhány kezdetleges definíciót összeállítani, de biztos vagyok benne, hogy hibásak/hiányosak. Íme ezek a piszkozatok:


Reverzibilis denaturáció: A fehérje elveszíti térszerkezetének egy részét, de a hidrofób csoportok továbbra is kötésben/fedésben maradnak, ezért nem veszíti el a hidrátburkát és nem csapódik ki.


Irreverzibilis denaturáció: A fehérje elveszíti térszerkezetének egy részét, de a hidrofób csoportok továbbra is kötésben/fedésben maradnak, ezért nem veszíti el a hidrátburkát és nem csapódik ki, azonban a megváltozott térszerkezet miatt olyan kötéseket is kialakít más vegyületekkel vagy fehérjékkel, amelyek miatt visszafordíthatatlan lesz a folyamat.


Reverzibilis koaguláció: A fehérje hidrátburka megsérül, de a fehérje térszerkezete változatlan marad.


Irreverzibilis koaguláció: A fehérje hidrátburka megsérül, valamint elveszíti térszerkezetét vagy annak egy részét.


Tehát az igazi kérdéseim a következők:

-Mi a reverzibilis denaturáció definíciója (ha nem a fenti)?

-Mi az irreverzibilis denaturáció definíciója (ha nem a fenti)?

-Mi a reverzibilis koaguláció definíciója (ha nem a fenti)?

-Mi az irreverzibilis koaguláció definíciója (ha nem a fenti)?



2018. dec. 9. 18:44
 1/2 Wiwike97 válasza:
100%

A reverzibilitás és irreverzibilitás fogalma abban különbözik egymástól, hogy az egyiknél csak másdodlagos fizikai kölcsönhatások (pld dipólus-dipólus kh) jönnek létre, amiket kis energiabefektetéssel még szét lehet barmolni, ezért reverzibilis, a másiknál meg kémiai elsődleges kötések jönnek létre (pld kovalens), amiket ugyancsak szét lehet szedni nagyobb energiával, de akkor minden elsődleges kötés sérül, ami mondjuk fehérjék esetében akár az elsődleges szerkezetet is jelentheti.


Ha elvonjuk például a fehérjék hidrátburkát (azaz denaturáljuk őket), akkor egy úgynevezett védőkolloid hatást megszüntetünk és ezért koagulálhat az anyag, azaz összetapadnak.

A denaturáció inkább fehérjékkel kapcsolatos fogalom és szerintem nagyjából jó is a definíció, csak annyi, hogy a reverzibilis denaturáció során is elveszítheti a hidrátburkát vagy egy részét a fehérje, attól még nem feltétlen csapódik ki. Maga a jelenség amit kicsapódásnak nevezünk itt most a koaguláció, mert valójában nem kicsapódik a fehérje, mint egy oldhatatlan szervetlen anyag például, hanem nagyobb részecskékbe egyesül és a nagyobb részeket jobban látjuk, de egy nem koagulált fehérje oldat is szórja némileg a fényt.

A koaguláció fogalma minden kolloid oldatnál felmerül anyagtól függetlenül, ami rengeteg tényezőtől függ, tehát nem a fehérjékkel illendő definiálni.


Magyarul én így definiálnám őket:

Reverzibilis denaturáció: A fehérje térszerkezete kissé változik, elveszítheti hidrátburkát, de más részecskékkel csak másodlagos kötéseket alakít ki, amelyek könnyen felszakíthatók anélkül, hogy a fehérje roncsolódna, ekkor történhet reverzibilis koaguláció.

Irreverzibilis denaturáció: A fehérje térszerkezete oly módon változik, hogy elsődleges kötéseket alakít ki más részecskékkel, amelyeket nem lehet anélkül felszakítani, hogy a fehérje ne rongálódjon, irreverzibilis koaguláció történik.


Reverzibilis koaguláció: kis méretű részecskék valamilyen hatásra összeállnak és nagyobb méretű részecskéket hoznak létre, de köztük csak másodlagos kötések alakulnak ki.

Irreverzibilis koaguláció: kis méretű részecskék valamilyen hatásra összeállnak és nagyobb méretű részecskéket hoznak létre, de köztük elsődleges kötések alakulnak ki.

2019. ápr. 13. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
0%

Jáj ez miért kapott fizika címszót? 😱😰

Most moshatom a szemem a sok földrajz vagy irodalom után vagy miről is szólt ez a kérdés 😵😦


(vicc ;) )

2019. ápr. 13. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!