Hogyan történhet meg az, hogy ami egy óra valamelyik bolygón, az a földön mondjuk több év? Ez tényleg lehetséges? Ha igen, hogyan?
Az időbeli eltérés két foka oka a sebességkülönbség vagy a különböző mértékű gyorsulás ill. gravitáció. Szóval igen, elvben lehetséges. A hogyant a különféle relativitás-elméletek írják le.
Ha az adott bolygó tengelye körüli egy fordulatát 24 részre osztjuk, akkor egy ottani óra = egy órával.
Ha az ottani egy óra a több földi évvel egyenlő, akkor az azt jelenti, hogy tengelye körüli forgási ideje legalább 2×24×365 földi órával egyenlő.
Az pedig elképzelhetetlenül lassú.
Interstellar, mi?
A filmbeli bolygó nagyon közel keringett egy fekete lyuk eseményhorizontjához.
Elvileg lehetséges olyan közel lenni az eseményhorizonthoz, hogy az ottani gravitáció ilyen mértékű idődilatációt okozzon.
Hogy ilyen közel egy fekete lyukhoz milyen apró darabokra szednének egy bolygót az árapály-erők, az más téma.
Az idődilatáció hatása alá kerüléséhez nem is kell más bolygókra menned, elég, ha bekapcsolod a GPS-t a telefonodon.
Minden GPS műholdon egy atomóra ketyeg, ami által a földi készülék be tudja azonosítani a pozíciót. A műhold azonban 14000 km/h-val közlekedik hozzánk képest fölöttünk, gyengébb gravitációs hatás alatt, ami napi 38 mikroszekundumos időeltérést jelent köztünk és a műhold között. Ezért az órákat úgy tervezték, hogy ennyivel lassabban ketyegjenek a földi referencia-órákhoz képest. A korrekció nélkül napi 10 km-rel arrébb mutatná a helyzetedet a GPS.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!