Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozhatta? Egy kisebb tó...

Mi okozhatta? Egy kisebb tó átláthatatlanul zöld lett, sok hal meghalt (lehet hogy az összes), a víz felszínén lebegnek. A halnak mentolos szaga van

Figyelt kérdés
Egy halat bottal kiszedtünk, majd kb 1 méterről is lehetett érezni, hogy mentolhoz hasonlító szaga van.

2018. szept. 30. 19:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Valami toxikus alga okozhatta.
2018. szept. 30. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Inkább túl sok növény van a vízben, nappal oxigént termelnek, CO2-ból.

Éjszaka fordítva.


Túl nagy a víz oldott oxigén és CO2 tartalmának változása vagy csak simán a délelőtti oxigénhiány miatt fulladnak meg a halak.

2018. szept. 30. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

Algavirágzás. Ahogy előzőek írják.

De ez nem a gyökérok.

A vízbe túl sok szerves anyag illetve foszfor kerülhetett.

Pl: A környékbeli földekről a műtrágya vagy trágyalé befolyik, a tavat tápláló vízfolyáson keresztül vagy akár a talajvízen keresztül.


A sok foszfor jelenléte algavirágzást és halpusztulást okoz.

A kis tavak érzékenyebbek mert kevesebb ilyen szennyezés is elegendő hogy probléma legyen.

2018. okt. 1. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Eutrofizáció. És nem csak a foszfor, de a nitrogén is lehet ludas. A természetes vízbe valamiért (természetes bemosódás, műtrágya) túl sok szervetlen ásványi anyag jut. A termelő szervezetek (planktonok, növények, algák stb.) ezeket használják fel, ezért ez nekik nagyon jó. Ezért elszaporodnak. Ahogy elszaporodnak egymás elől fokozatosan elzárják a fényt (ami viszont kell a fotoszintézishez). Így az alsóbb rétegek termelői elhalnak. Az eltakarítást végző lebontók (főként baktériumok) a lebontáshoz (biológiai oxidáció) sok oxigént igényelnek. Mivel sok az elhalt növény, a lebontók is elszaporodnak, így rengeteg oxigént vonnak el. Oxigén viszont a fogyasztóknak (kagylók, halak, ízeltlábúak stb.) is kell, így ők is elpusztulnak. Ha ez nem lenne elég, az elpusztult fogyasztók még több "munkát" adnak a lebontóknak -> még kevesebb oxigén.

+a kevés fogyasztó nem képes szabályozni a termelők populációit, azok még inkább elszaporodnak...

Oda vezet az egész, hogy a sok elrohadt maradvány felhalmozódik és egy egyre vastagodó iszapréteg jön létre. Ez egyébként a természetes szukcesszió nagyon-nagyon felgyorsult változata, így nincs lehetőség arra, hogy kialakuljon normálisan a kilmax társulás. Csak egy nagy, büdös mocsár lesz az egész.

Szóval ez egy nagyon nehezen megállítható folyamat, sokkal jobb lenne megelőzni. De sajnos egyre több az olyan eset -mint, amit te is írsz. Nagyon szép és érdekes, változatos és fontos(!) életközösségeket rombolunk le ezzel!

Az egész ott kezdődik, hogy túl sok tápanyag jut a rendszerbe, így ott kellene megfogni a dolgot. Foszformentes mosószerek alkalmazásával, a műtrágya-felhasználás csökkentésével (pl. a pétisó egy katasztrófa ebből a szempontból), illetve a termelés (pl. állattartás) körülményeinek (jobb esetben helyének) megváltoztatásával. Például én mosószódát és mosódiót használok csak.

2018. okt. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mentek a lájkok. :)

Helyreállni akkor gondolom már sajnos nem fog, kár érte. :/

2018. okt. 1. 20:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!