Hogyan tudja beszívni egy fekete lyuk a fényt, amikor a fénynek (fotonoknak ) nincs súlyuk?
Mindenekelőtt a fogalmakat kell tisztába tenni, mielőtt használjuk őket. Súly a földön van. Meg a Marson mondjuk, ha éppen rajta állunk. A súly az az erő, amelyet a talaj ellenerőként ránk gyakorol. A testeknek tömegük van, amelyet más tömeggel rendelkező testek meghatározott módon vonzani tudnak.
A fotonnak energiája van. És ebből tömeget is tudunk számolni akkor, ha a foton tömegszerűen viselkedik (máskor is számolható, csak értelmetlen). A foton történetesen a gravitációval kölcsönhatva úgy viselkedik, mint aminek tömege van. Mint például akkor, mikor egy égitest gravitációjának hatására eredeti irányától elhajlik. A fekete lyuknak pedig elég nagy a gravitációja, egy alkalmas foton ezért annyira el tud hajlani, hogy egyenesen beél fut (elnyelődik).
A fotonnak a nyugalmi tömege egy számított érték. Ha a fotonnak energiája van (márpedig van), akkor kiszámolható a tömege, hiszen van ilyen összefüggés. És kiszámolható az a tömeg is, ami különféle sebességek esetén, így nulla sebességnél lenne neki. De az orrunk előtt álldogáló foton nem létezik.
A fekete lyuk nem szív be semmit. A Föld bolygó sem szívja be a napfényt, mert a foton önjáró, magától eltalálja a Földet.
Ha a Nap mellett ellősz egy aszteroidát, akkor a pálya a Nap felé hajlik. Ha elég közel megy a Naphoz akkor beleesik, ha nem elég közel akkor dob rajta egyet.
Ha a Nap mellett ellősz egy fotont ugyanaz történik, a foton pálya a Nap felé hajlik. Ha fekete lyuk mellett teszed ezt akkor szintén ugyanez megy csak durvábban.
A következtetést levonták a fizikusok, a gravitáció oldalirányból hatással van az érintőlegesen haladó fotonra.
Oldalirányból?? És ha mondjuk egy fokkal eltér a foton pálya a Nap felé? Vagy tíz fokkal? Akkor már nem hat rá?
Dehogynem, csak akkor ez felveti a problémát, hogy a foton sebessége növekszik amint a Nap felé fordul.
És akármennyire sajnálatos, a leeső foton sebessége növekszik és ezt egy zseniális kisérlettel ki is mutatták.
Csakhát Pound és Rebka a csodakisérletében Einsteint akarta alátámasztani és így félreértelmezte a saját kisérleti eredményeit, a fotonok sebességnövekedését gravitációs redshift eredményének tudta be. Pedig ez csak a sebességnövekedés következménye !
(A gravitáció jelensége természetesen nyomó gravitáció, mert a teret nem lehet hajlítani, lévén a tér vagy akár a téridő geometriai / matematikai konstrukció és mint ilyen nem görbíthető. A térgöbítéses leírás mögött a nyomó gravitáció fizikai jelensége áll.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!