Igaz az az állítás, hogy több faj pusztult ki eddig, mint amennyi jelenleg él?
"A ma létező fajok számát általában 2 és 20 millió közöttire becsülik. Terry Erwin már az 1990-es években inkább 40 millióra becsülte, amivel nagy feltűnést keltett, de egyes tanulmányok szerint akár 100 millió faj is élhet jelenleg a földön. Eddig 1,7 milliót írtak le a biológusok.[60] Több nagyságrendnyi bizonytalanság van benne. A Föld teljes fajállományának kicserélődését nagyjából tízmillió évre tehetjük, ma nincs a Földön olyan faj, amelyik 20 millió éve létezett volna – leszámítva néhány perzisztens fajt. Ezt alapul véve a Földön valaha létezett fajok számossága minimum a 150 milliós értéket eléri, de százmilliárdig is elmehet. Ebből a valaha létezett 0,15–100 milliárd fajból ma nem egészen negyedmilliót ismerünk. A fentiek alapján az „ismert” fajok száma valószínűleg még kisebb, mivel nagyon sok olyan fajt írtak le, amely összevonható lenne más leírt fajokkal. Ezeknek nagyobb része csak töredékes leletből ismert, és a töredékek értelmezése körül permanens heves vita folyik."
Google a barátod
Kicsit azért el vagy tájolva a számokkal :)
"Mondjuk 100 féle dinoszaurusz,"
Szerintem ez több mint száz, és a kihalt madárfajokat (a dinók egyenes ági leszármazottait) még csak nem is tartalmazza a lista. Valamint ezek csak a már felfedezett dínófajok, ki tudja, mennyi lehet, amit még nem fedeztek fel, vagy sosem fognak felfedezni, mert egyetlen példányuk fosszíliája sem maradt fenn. Ráadásul ez a lista a nemeket tartalmazza, a fajok pedig a besorolásrendszer alapján a nem alatt helyezkednek el, vagyis egy nembe több, akár sokszáz faj is tartozhat.
"300 rovarfaj"
"A rovarok (Insecta) az ízeltlábúak (Arthropoda) törzsének, a hatlábúak (Hexapoda) altörzsének egy osztálya.
Ez az osztály az állatvilág legnépesebb osztálya, az ismert állatfajoknak több mint a fele, több mint egymillió faj[1] tartozik ide."
Nos, ez alapján rovarokból jelenleg több mint egymillió élő faj ismeretes, itt "csupán" négy nagyságrendet tévedtél :) És ezek még mindig csak a rovarok, a pókokról, rákokról, skorpiókról, százlábúakról és egyéb ízeltlábúakról még szó sem esett.
Kell még tovább ecsetelni a dolgot, vagy elég lesz ennyi is? :)
Azért ez milyen már, hogy a valaha élt összes faj számát 150 millió és 100 milliárd között "becsülik" (#1-es válaszban wikiről)!? :D Hol becslés ez? Ez elég erősen kimeríti a "fingom sincs" kategóriát, a felső becsléshatár az alsónak a 667-szerese. Miért írnak egyáltalán a számosságukról, ha EKKORA a bizonytalanság? Vicc.
Kérek a boltban 20 deka párizsit, mire az eladó: "134 kiló lett, nem baj?"
-.- wtf.
De ez is tetszik :D
"ma nincs a Földön olyan faj, amelyik 20 millió éve létezett volna – leszámítva néhány perzisztens fajt"
Szóval nincsenek, kivéve azok, amik vannak. Gyönyörű metodológia.
"Azért ez milyen már, hogy a valaha élt összes faj számát 150 millió és 100 milliárd között "becsülik" (#1-es válaszban wikiről)!? :D Hol becslés ez? Ez elég erősen kimeríti a "fingom sincs" kategóriát, a felső becsléshatár az alsónak a 667-szerese."
Hát valamennyire igazad van :) De azért a fajok (már maga a meghatározás körül is) rengeteg a bizonytalanság, és ez főként igaz a már kipusztult fajokra (amikből ráadásul feltételezhetően lényegesen több van, mint jelenleg élőből). Kezdve ott, hogy az élővilág nem rendszerezhető problémamentesen, hiszen a faj fogalma egy önkényes fogalom, ilyen valójában nincs az élővilágban. Az élővilág folyamatos változás alatt áll, nincsenek lépcsők, nincsenek egyértelmű határok, a faj fogalma is önkényes felosztás az ember részéről. Épp ezért, viták tárgyát is képezi, hogy mettől számít egy faj külön fajnak és meddig nem.
Az meg, hogy mennyi faj élhetett a régmúlt időkben, még csak saccolni sem igazán lehet, a fentebb már említett okokból. Ahhoz először fel kéne túrni az egész bolygót leletek után, minden létező leletet kiásni (fizikai lehetetlenség), és még akkor is csak a fennmaradt, konzerválódott fosszíliák lennének a kezünkben. Hogy mennyi fajról NEM maradt fenn egyetlen ép lelet sem, arra még csak becslést is nehéz adni (elvégre kb. ötszázmillió éves intervallumról van szó). Ezek pedig a különböző kritériumok alapján összeadódnak és összeszorzódnak, így alakul ki az az óriási szórás, amit a Wikin írnak. Ez így látszólag valóban nem sokkal több egy hasraütés számnál, de sajnos ez egy ilyen műfaj, a múlt kutatása mindig is nehézkes és pontatlan dolog volt. Ráadásul minél távolabbi múlt, annál inkább a homályba vesznek a részletek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!