A "tudomány / racionalitás párti", ateista emberek általában miért humanista liberálisok?
A humanista / liberális "vallás" dogmái valami ilyesmi módon foglalhatóak össze:
-Az emberiség illetve az egyén áll a középpontban, és mindenkit egyenlő jogok illetnek meg.
-Minden ember "belső hangja", saját tapasztalatai, saját vágyai a legfontosabbak. Így az a művészet amit a befogadó annak tart, a piacon az az értékes amit a vevő annak tart, a politikában az a jó döntés amit a szavazó annak tart, etikailag az a jó tett amit annak érzel...
Na most sokkal tudományosabb az a nézet hogy:
-Az ember egy állat
-Az elménk bonyolult algoritmusok összessége. De már most tart ott a tudomány hogy egy jó program megverjen simán egy sakkmestert, vagy akár olyan művészeti alkotásokat hozzon létre amiről meg nem mondod hogy eredeti vagy mesterséges ( https://www.youtube.com/watch?v=t6WeiyvAiYQ&list=PLT8cW9EXFA.. ), önvezető autók lesznek a jövőben amik nálunk biztonságosabban vezetnek, és a mesterséges intelligencia is kopogtat az ajtón.
-Tekintve hogy az elménk is részecskékből áll amik kizárólag a fizika törvényeinek engedelmeskednek, hacsak nincs lelke az embernek (vagy bármi nem materiális része), akkor a szabad akarat az csak mítosz.
-Nagyon is reális hogy a jövőben majd manipulálják majd az embriók genomját úgy hogy mondjuk egy depresszióra hajlamosító gént törölnek, valami jó tulajdonságra hajlamosító gént hozzátesznek és "szuperembereket" hoznak létre. Ha ez nem lesz általánosan elterjedt csak egy szűk elit kiváltsága lesz, akkor pedig végképp összeomlik a humanista liberalizmus "egyenlő jogok" dogmája.
Azt viszont nem állítom hogy a liberális világnak létezik valami komoly kihívója jelenleg... Egyébként bevallom nem is a saját gondolataimat írom le, hanem Harari Homo Deus című könyvét olvasom éppen, és az gondolkodtatott el.
Kedves Kérdező!
Amit fent leírsz, az éretlen és szerencsétlenül összeválogatott hozzávalókból összeállított, tendenciózusan félremagyarázó sztereotípiahalmaz.
Harari könyve mellé olvass mást is. Jót fog tenni.
Mivel a kérdésednek semmi alapja sincs, ezért értelmetlen.
Elöször is, aki racionális, az még nem feltétlen ateista!
Másodszor sema racionális gondolkodás, sem az ateizmus nem emberközpontú.
Harmadszor a liberalizmusnak szintén semmi köze ezekhez.
Negyedszer nem ártana, ha utána néznél, mit is jelent az, ha valaki liberális - mert láthatólag erröl sincs semmi fogalmad sem.
Kétségtelenül ilyen emberek is vannak. Azonban a tudomány, a racionalitás, az ateizmus és a humanizmus, ugyanakkor nagyon eltérő dolgok is.
Te láttál egy emberkupacot, és nagyon megtetszett közülük az, amelyik mindegyik tulajdonsággal rendelkezik, ezért nem tűn fel, hogy sokkal több olyan van, amelyiknek a felsoroltakból egy vagy több tulajdonsága hiányzik.
Ezért a kérdésedben rejlő állítás hamis.
Ezen túl:
sem a humanista, sem az ettől különböző liberális nem vallás. Ezért dogmai sincsenek. A vallás valami egészen más dolog.
A második állítás közönséges félreértés. Csak példa. A gyilkost és az orvost egyáltalán nem ugyanazok a jogok illetik meg. Az orvost sokkal több jog illeti. Ha nem így lenne, ő is mehetne börtönbe (vagy a gyilkos se). Amiben egyenlők, hogy mindkettőnek, mint embernek ugyanazok a jogai a bíróságon. Ha egy rossz ember öl, és ha egy orvos öl és mindkettő ugyanúgy, akkor egyforma büntetést kapnak. Amiért az orvos kicsit kevesebbet, az az előélet. Mert az is számít.
Igen, a "belső hang" a legfontosabb. A tulajdonosának!!! De nem a többi hétmilliárdnak! Ezért az összes további okoskodás hamis.
A "tudományosabb" nézet egy ismeretekre vágyó, de azzal nem eléggé rendelkező elme véleménye. Az ember nem állat. Vannak közös tulajdonságai, de néhány alapvetőben különböznek. Ezért is találtak rájuk ki két nevet.
Az elménk egy rendkívül leegyszerűsített képben (és ezért hamis képben) algoritmusok összessége. Aki nem érti szereti közönséges programnak látni, aki érti, tudja, hogy nem az.
A szabad akarat mítosz annak, aki nem tudaj mi az. A többinek megfogható valóság.
Nem a jövőben manipulálják, hanem már a közelmúltban is. Korábban csak tapasztalati úton, ma már elméleti megalapozottsággal. Nálunk ez különösen szembeötlő. Szuperemberek pedig csak falanszterben lesznek, ha a valóságban is, akkor erről tudjuk, hogy megkezdődött a falanszter kora -egyben az embernek nevezett lény kipusztulása.
A kíváncsi emberek egyik legnagyobb problémája, hogy nem tudják eldönteni, kíváncsiságuk kielégítésére használt írás valóság-e, vagy ámítás. Itt van például az én írásom. Erről sem mindenki képes eldönteni az igazságot. Többnyire az nem, aki vágyik rá.
Azért van ez a jelenség, mert mindkét jellemző általánosságban az értelmesebb emberekre jellemző. A liberalizmus és az ateizmus is pozitívan korrelálnak az IQ-val.
"Na most sokkal tudományosabb az a nézet hogy:
..."
És? Ezek nem cáfolják a humanizmust/liberalizmust. Az ember egy állat, az elménk bonyolult algoritmusok összessége, nincsen szabad akarat és a jövőben reális eséllyel jobb embereket hoznak majd létre génmanipulációval. Ezeket mind igaznak tartom, mégse vagyok ettől kevésbé humanista liberális.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!