Ha egy +30°C-on teljesen feltöltött Li-ion akksit lehűtünk -20C°-ra és ezek után visszamelegítjük, töltésének kb. hány %-át veszíti el?
Magában az akkuban a kapacitást a kémiai reakció szolgáltatja, amihez az akkuban van tárolva a megfelelő mennyiség. Ha lehűtesz egy aksit abban a hűtéstől nem indul meg a kémiai átalakulás, sőt inkább lelassul. Ha újra felmelegíted, akkor ugyan úgy rendelkezésre állnak azok a vegyületek mint a lehűtés előtt. Maga a hideggel kapcsolatos kapacitásvesztés csak a hidegben történő kisütés alkalmával figyelhető meg, pontosan a lassuló kémiai reakció miatt. Tárolni az akkukat ennek ellenére ellenjavallt mínuszban, mert az önkisüléssel változik az elektrolit, és akár meg is fagyhat, valamint ha használatba kell venni az aksit hidegen nem csak kisütni nehezebb, hanem tölteni is. A javasolt ideális tárolás 10-18 C, száraz helyen, és időnként ellenőrizni, tölteni.
A kisebb Li-ion cellákat tárolni kb 70% kapacitás mellett 5 C (hűtő) mellett ideális, de használat előtt pár órával ki kell venni a hűtőből, és hagyni kell hogy szobahőmérsékletre felmelegedjen, majd egy egy erősítő töltéssel át kell mozgatni. Hűtőben tárolt cellákat azért fél évente legalább egyszer elő kell szedni, és kicsit használni (pár ciklus), így akár 10 évig is elállhatnak.
Az elektrolitfagyás csak a nagy aksiknál lehetséges, de az már a vég, a kicsi cellákban felitatott oldószeres elektrolit van, szerintem a -40C sem árt nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!