Milyen alapvető kölcsönhatások zajlanak le egy csillagban (például a mi napunkban)?
"De mi az a kölcsönhatás, ami azért felelős, hogy ne húzza be azonnal az egész hidrogénkupacot (azt hiszem plazmát) a gravitáció?"
Nyomás.
Akarod részletesebben is? :) Nézd meg ezt:
https://www.youtube.com/watch?v=MSrMn118nF4&list=PL50C9C5AB0..
dellfil
Mind szerepel. A regulátor a gyenge kölcsönhatás.
dellfil
"A regulátor a gyenge kölcsönhatás". Hiszem hogy erre a válaszra vártam, csak nem teljesen értem. A regulátor szó jelentése az internet szerint szabályozó, de nem tudom kontextusba rakni. Ha megtennéd, hogy elmagyarázod, azt nagyon megköszönném.
Köszi mégegyszer mindenkinek
"Miért van az, hogy a proton, ami olyan szépen megvolt az atommag belsejében, hirtelen vonzódni kezd egy másik atom protonjához (már ha a vonzódás itt helyes kifejezés)?"
Nem hirtelen kezd vonzódni, sőt, még csak nem is vonzódik, hanem épp ellenkezőleg, sokkal inkább "taszítódik", hiszen minden atommag, minden proton pozitív töltésű, az azonos töltések pedig taszajtják egymást. Így nem is vonzódik, hanem sokkal inkább préselődik ("akarata" ellenére), hiszen más protonok trilliárdjai vannak "fölötte", amelyek együttes tömege borzalmas erővel nyomja a mag környékén lévő protonokat.
"Csak azért írom ezt le, mert a nyomás (bár nagyon hasznos válasz volt, nem tudtam hogy így működik, köszönöm szépen) mégsem elég kielégítő válasz nekem. A nyomás már csak egy következménye a kémiai hatásoknak, de nem a dolog legmélye."
Nem tudom, mit értesz a "dolgok legmélye" alatt, de, alapvetően a gravitáció húzza össze a hidrogénfelhőket csillaggá, és ennek következtében nő meg a nyomás annyira a mag környékén, hogy a hidrogénatomok fúzionálgatni tudjanak egymással. Ez nem kémiai folyamatok, hatások következménye, hanem annál mélyebb, fizikai síkon fellépő hatások (gravitáció, nyomás, hőmérséklet, magreakciók) következménye. Tulajdonképpen semmiféle kémiai aspektusa sincs a dolognak, ahhoz ott benn, a csillag belsejében túl nagy a nyomás és a hőmérséklet. Egyébként valóban iszonyatos nyomás kell hozzá, és ez valóban csak következmény, a gravitáció következménye. Ennyire egyszerű a dolog, ahogy leírtam a #7 válaszban is.
(Persze, lehetne ennél sokkal mélyebben is belemerülni a témába, kvantumszintű folyamatokkal bemutatva, de abból meg úgysem értenél semmit. Hisz a csillagok alapvető működéséről sincs fogalmad, akkor mélyebben kár is belemenni a témába. Kábé mintha el akarnád magyarázni a motorok hengerei esetében a rövid és hosszú löketút közti különbségek hatásait a teljesítményre egy olyannak, aki azt sem tudja, hogy működik a belső égésű motor).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!