Melyik volt az a földtörténeti időszak, amelyben a légkörben lévő nagyobb mennyiségű szén-dioxid miatt az ősi növényzet/erdők hatalmasra nőttek?
A kambriumban volt a legmagasabb. Akkor erdők nem igazán voltak. Habár nem csak a növények tudnak fotoszintetizálni.
De ezt a hatalmasra nőtt erdők dolgot kicsit jobban kifejthetted volna, hogy mit értesz alatt. Tudtommal a karbonban és az eocénban borítottak nagy kiterjedésű erdők a bolygót.
Viszont a nagy szén-dioxid koncentráció nem jelenti azt, hogy a növény korláltan mennyiségű szerves anyagot tud előállítani magának, mert nála is van limit, amennyire pont képes. Hiába lesz több szén-dioxidja, nem tudja azt hasznosítani.
Így van ha nincsen több napenergia hiába van CO2 és víz nem tud átalakulni.
Ugyanígy hiába van napfény és CO2 ha nincs víz azt sivatagnak nevezik.
Csak érdekesség hogy az erdőbolygónak a füvek és gombák egy egy új tulajdonságának kifejlődése vetett véget.
Körülbelül 30 millió éve történt (most nem nézek utána, nincs rá időm pontosan mikor) hogy a pázsitfűfélék kifejlesztettek egy védekező mechanizmust. Szilícium vegyületet lettek képesek beépíteni a leveleikbe. (Mai napig is, emiatt vágja el az ujjad ha végighúzod egy fű levelének szélén, apró üvegtüskék borítják. A csalán ugyanezt a "technológiát" még irritáló anyaggal is ötvözte azóta.)
Szóval emiatt az éles szilikát kiválás miatt az addigi növényevők már nem voltak képesek megenni az új füvet.
Ki is haltak sokan. Később ezért alakult ki a kérődzés az összes kérődző állat ez utáni és képesek megenni az ilyen füveket!
De akkoriban az a rengeteg fű elszáradva elkezdett felhalmozódni bolygó szerte. Ahol kidőlt egy fa fű nőtt ki rögtön a tisztáson. A felhalmozódó fű megakadályozta a talajban a csírázást, nem nőtt újabb fa. Idővel pedig pl villámcsapás miatt meggyulladt a sok száraz fű.
30 millió éve gyakorlatilag leégett az egész bolygó erdőségeinek nagy része! Szó szerint lángolt minden, ennek a változásnak jelentős nyoma van a rétegsorokban. Ekkor alakultak ki nagy füves pusztaságok.
A gombák annyit tettek hozzá nagyjából ebben az időben (pár millió év a kettő közti különbség) de még az előbbi füvek előtt bekövetkezett ez a másik változás is.
Addig semmi nem volt képes lebontani a lignint. A gombák képesek váltak erre, fehérkorhasztóak mint pl a mai laskagomba is. Visszajuttatták a CO2-t a légkörbe és eltakarították az erdő talajról a fahulladékot.
Azóta csak mocsarakban képződhetnek nagy széntelepek ahol nem tud megélni a gomba víz alatt. Tőzeg majd lignit keletkezik. A kőszenek mind ennél régebbi korokból származnak (karbon, eocén).
Tehát ezen események előtt hatalmas kiterjedésű erdők borították a bolygónkat. Hogy mekkorára nőttek a fák passz, nagyra...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!