Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Töltések közötti erőhatások...

Ez az állítás hamis. kérdése:

Töltések közötti erőhatások vezetékekkel, s nélkülük. Mi a megfejtés?

Figyelt kérdés

Bővebben: anno tanultuk (és láttuk is), hogy két, párhuzamos, áramjárta vezeték között erőhatás lép fel, melynek értelme az áramok egymáshoz viszonyított irányától függ. De mi a helyes megközelítés abban az esetben, ha - mondjuk vákuumban - két párhuzamos, megegyező sebességvektorokkal jellemezhető elektronokból álló elektronnyalábbal (vagy akár ionnyalábbal) van dolgunk. Ezek analóg esetek? Ha igen, akkor mi van, ha "beülünk" az egyik elektron "mellé"? Ekkor azt látnák, hogy az összes elektron nyugalomban van hozzánk képest igaz? Vagyis, amennyiben a nyalábok közti erőhatást a mozgó töltések (altal keltett mágneses terek) okozzák, akkor itt nem léphet fel erőhatás a két nyaláb között.

Viszont az intuícióm azt súgja, hogy mégis tapasztalnánk vonzást (ahogy vezetékek esetében is, ha ugyanabba az irányba megy bennük az áram).


Márpedig, ha ez igaz, akkor valamit helytelenül gondolok el. Ez esezben, hol a gubanc a gondolatmenetemben?



2018. jún. 15. 17:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Az történik, hogy ha mozogsz, akkor a mozgásodra merőleges mágneses teret elektromos térként, az elektromosat mágneses térként érzékeled. Konkrétabban lásd itt:

[link]

Szóval ebben az esetben a töltések statikus elektromos terét fogja érezni az álló test, nem pedig a mágnesest.


Két pontszerű töltésre itt van egy számolás, hogy mit látunk kívülről, illetve az egyikről:

Legyenek a testek egymástól L távolságra, és haladjanak v sebességgel egymással párhuzamosan. (Ha véletlen koordinátázni kell, akkor legyen az A test a (0, 0) pontban, a B pedig az (L, 0) pontban, és haladjanak v = (0, v) sebességgel.)

Ugye ekkor a köztük ható elektromos erő:

Fe = q^2/(4*π*ε0)*1/L^2,

ami taszító irányba mutat, a mágneses erő pedig

Fm = μ0*q^2/(4*π)*v^2/L^2,

ami vonzó irányba mutat. (Ugye ha az itt szereplő B-t keresztbe szorozzuk balról a v-vel az pont ezt adja:

[link]

Az eredő erő tehát ennek a kettőnek a különbsége, de később jobb dolgunk lesz, ha most elosztjuk őket egymással:

Fm/Fe = (μ0*q^2/(4*π)*v^2/L^2) / (q^2/(4*π*ε0)*1/L^2) = μ0*ε0*v^2 = v^2/c^2.

Az eredő erő:

F = Fe – Fm = Fe – v^2/c^2 * Fe = (1 – v^2/c^2)*Fe = (1 – v^2/c^2)*q^2/(4*π*ε0)*1/L^2.


Ha ráülünk az egyik testre, akkor az rendjén van, hogy a másik testet állni látjuk, és Fm = 0. De hol fogjuk őt látni? Legyünk a B testen, ha az A testről elindul egy foton x irányban, akkor L/c idő alatt ér el L távolságra, de közben ugye mi is haladtunk y irányban s = v*L/c utat, azaz ez a foton elment mögöttünk, és ezt nem láthatjuk. Olyan lesz, mintha az A test lemaradt volna valamekkora s távolsággal. Az idő dilatáció alapján olyan D távolságra fogjuk látni, amire

D^2 = L^2/(1 – v^2/c^2)

[link]

A mágneses erő most 0, az eredő erő így az elektromos erő lesz:

F' = Fe' = q^2/(4*π*ε0)*1/D^2 = q^2/(4*π*ε0)*1/(L^2/(1 – v^2/c^2)) = (1 – v^2/c^2)*q^2/(4*π*ε0)*1/L^2 = (1 – v^2/c^2)*Fe = F.


Tehát az erőmérő ugyanazt mutatja akár kívülről nézzük a két testet, akár ráülünk az egyikre.

2018. jún. 15. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Kérdező: nekem pont ez volt a problémám 17-18 évesen. Sajnos a fizikatanárom nem volt elég okos (azt hitte direkt szivatom a kérdéseimmel, pedig tényleg érdekelt), így tévesen úgy magyaráztam magamnak a mágnesességet, hogy az elektronok pozitív töltésekhez viszonyított elmozdulása az, ami számít, tehát a két katódsugár közötti vonzás (taszítás-csökkenés) nem létezik.

Aztán egyetemre kerültem, és kísérleti fizikából tanultam a Rowland-effektusról, melyben gyorsan megforgatott töltött fémgyűrű mágnesességéről volt szó - mármint ha be van fűrészelve a fémgyűrű, s így a töblettöltés kénytelen keringeni, kimérhető mágneses teret gerjeszt. Na, akkor összeomlott a világképem, ki is dolgoztam egy paradoxont, hogy más is megértse, hogy mi a problémám.

Az orrom hegyéhez rögzítettem a koordinátarendszert, és az volt az állításom, hogy ha elkezdek szaladni két, oszlopokon egymás közelében nyugvó töltött gömb felé, akkor azok elkezdik egymást kevésbé taszítani. Az a paradoxon ebben, hogy az ostoba töltések honnan tudják, hogy én mit csinálok. Vagy neagyjisten ha másnak is eszébe jut, hogy koordiáta-rendszert képzel az orrára, akkor szegény töltések hogy döntik el, melyikünk a rangidős :) Az volt a baj, hogy az idős és megszólíthatatlanul tekintélyes elm.fiz. professzorokhoz nem fordulhattam kérdéseimmel, a vegyészek (kémia-fizika szakos voltam) meg csak megdícsértek az elmés paradoxonért, de válaszolni nem tudtak.

Aztán kiszámoltam (függvénytábla rulez), hogy milyen gyorsan kellene ahhoz szaladnom, hogy egyáltalán ne taszítsák egymást a töltések, és kijött, hogy 1/gyök(műnull*epszilonnull), azaz a fénysebesség.


Ekkor esett le, hogy ez valami relativisztikus dolog lehet. Szerencsére a könyvtárban belefutottam Richard Feynman Mai fizika sorozatába, ahol egy hasonló paradoxont, és annak érthető magyarázatát találtam.


Sajnos az ezzel elcseszett idő miatt csak hármas lettem elméleti fizikából: elsőre megbuktam, mert a fenti problémával foglalkoztam tanulás helyett, UV-n meg "a hármas az ötös".

2018. jún. 15. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Volt egy (nagyon) halvány sejtésem, hogy bejöhet a képbe a specrel, de nem akartam befolyásolni a váálaszadó(ka)t. Még egyszer, köszi!
2018. jún. 15. 22:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!