Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fotoszintézis folyamatát...

Fotoszintézis folyamatát valaki segítene elmagyarázni, megérteni?

Figyelt kérdés

Leírom hogy én mennyit értettem meg ebből:


Most kizárólag az eukarióta növények fotoszintézisét írom.


Az egész folyamat lényege hogy a növény fényenergiát felhasználva glükózt állítson elő szén-dioxid és víz felhasználásával, valamint ATP-t állítson elő szintén a fényenergia megkötésével (a foszfát csoportok közti kötésben raktározódik az energia).


A növényekben a fotoszintézis helyszíne a levelek alapszövetében (mezofillum) elhelyezkedő kloroplasztiszok, lágyszárúak esetén a szár külső sejtrétegei is tartalmazhatnak kloroplasztiszokat.


A kloroplasztiszok a fotoszintetikus reakciók színteréül szolgáló sejtszervecskék.

Belsejükben apró pénzérme formájú egyséfgek, tilakoidok találhatóak, melyek egymásra rakódva gránumokat alkotnak. Ezekben zajlik a fényt igénylő fotoszintetikus szakasz. A membrán belső terét sztrómának nevezzük, itt zajlanak le a Calvin ciklushoz (sötét szakasz más megnevezésben)


a növények két fotoszintetikus pigment rendszerrel rendelkeznek a fény megkötéséhez. Az I. és II. fotoszintetikus pigment rendszer annyiban különbözik, hogy mely hullámhosszakon mutat abszorpciós maximumot.

Az első rendszer klorofill-a-t és klorofill-b-t tartaklmaz valamint xantofillt, és elnyelési maximuma 680 nm-en van.

a II. rendszer szintén klorofill a-t és b-t is tartalmaz de karotinoidokat is. Ez 700 körül nyeli el a fényt.

mindkét rendszer a vörös fényre a legfogékonyabb, a zöld, és sárga fényt visszaveri a növény. Ezért látjuk zöldnek.


A fotonok gerjesztett állapotba hozzák a pigmentek konjugált elektronszerkezetét, ez pedig valahogyan egy elektrontranszport folyamat révén eljuttatja az elektronokat egy reakciócentrumba.


a transzportfolyamat során az elektronok energiája csökken, ez nem tudom hogyan, de a folyamat során egyszer még ismét megnövekszik.


A fényszakasz során nem tudom hogyan és hol, de keletkezik ADP-ből ATP, és NadP+-ból NADPH. Ezek ahogy létrejöttek a tilakoid membránon, rögtön be is kerülnek a sztróma terébe, hogy a Calvin ciklusban működjenek közre.


Itt ismét csak meg vagyok kavarodva, mertt nem tudom hogy az ATP szintézist az elektronok transzportrendszeren való áthaladása működteti-e, vagy az hogy a sztróma és a tilakoid belső tere között 1000X-es különbség van a protonok koncentrációjában.

Utóbbihoz annyit, hogy azt olvastam, hogy a tilakoid térben feldúsult protonok (ionizált hidrogén atom ami a fotolízisből származik) membránon való áteresztése a sztróma térbe működteti az ATP szintáz működését.

Ezt hívjuk fotofoszforilációnak (több foszfát egység hozzákapcsolása az ADP molekulákhoz).


A Calvin ciklus a fényt nem igénylő, sötét szakaszként is nevezett szakasz.


Ennek a lényege a CO2 fixáció, azaz CO2 felhasználásával enzimatikus úton 6 szénatomos glükózt kell előállítani.


Na erről már tényleg semmit nem tudok. Mármint, látom a körfolyamat ábráját, hogy mi hogyan hasad három szénatomos kisebb vegyületekre, meg ezek aztán hogyan kapcsolódnak glükózzá, de nem értem, nem tudom megjegyezni.


Közben néhány kérdés is felmerült, amiket szeretnék megérteni a segítségetekkel:


1.) Hol van a reakciócentrum? Mi történik ott? Valamilyen fehérjéken keresztül jut el az elektron a felhasználási helyére? Ami végül is micsoda?


2.) A kék hullámhosszt milyen pigmentek, melyik fotorendszer nyeli el? Tudtommal a kék fényt is hasznosítják a növények.


3.) Mi az a fotolízis? Oké, fény hatására történő vízbontás, de hol, hogyan játszódik le, és a folyamatban keletkező H^+ ionok és O^-2 ionok hová kerülnek?


4.) mi az hogy NAD+ H+?


Tehát ezt a felírást nem értem így együtt. egy csomó biokémiai folyamatban így van felírva, és nem értem. A NAD+ azt jelenti számomra, hogy a leszakadt hidrogén magával visz két elektront, ami fura, mert általában mindig az elektron veszít elektront, és csupasz protonként leszakad.

Vagy ez hogy működik?

Vagy a NAD és a H+ közti + jel azt jelenti hogy ezek állandóan együtt vannak? Vagy egy vegyületben vannak, csak valamiért nem NADH-nak jelölik?


5.) valaki elmagyarázná a Calvin ciklust? A lényegét, és a benne lezajló anyagátalakulásokat? Nem értettem meg, pedig egyetemi jegyzeteket és YT videókat is megnéztem.



2018. máj. 31. 20:50
 1/2 A kérdező kommentje:

Két hét múlva érettségizem emelt bioszból, és baromira nem értettem ezt soha se teljes mélységében...


Írásbeliben is ezt szúrtam el esszében, egyszerűen hihetetlen hogy csak biokémiás feladatok voltak...


amilyen mázlista vagyok, tuti megint valami ilyen tételt kapnék.


És a citromsav ciklust, meg a sejtlégzést se értem, még...

2018. máj. 31. 20:53
 2/2 anonim ***** válasza:

Nyugi! Először is pihenj le, nem kell hisztizni!

Én már régen érettségiztem, de azt tudom, hogy ilyeneket nem tudtam, hogy Calvin ciklus, meg NAD, mondjuk, akkor még a tudósok sem tudtak ennyit a fotoszintézisről, pl. nem tudták, hogy a membránoknak mekkora szerepe van benne. Aztán mégis felvettek az orvosi egyetemre. Szerintem most se kell tudni annyira tészletesen, mint ahogy te szeretnéd. A tanáraid se tudják, hogy pontosan milyen lépéseken keresztül képződik a glukóz, vagy a citrát körben milyen enzimek vannak. Ez egyetemi tananyag, és már rég elfelejtették.

A lényeg sztem. az, hogy ügyes enzimatikus rendszeren keresztül a fény

energiája ATP- ben raktározott makroerg kötések formájában kémiai energiává alakul. A növény ezt a ‘fizetőeszközt’ használja fel az olyan endoterm reakcióihoz, amilyenek pl. a Calvin ciklusban a glukóz szintezisében vannak. (mondjuk, nekem fogalmam sincs, mi az a Calvin ciklus, csak a szavaidból következtettem) A citrát kör pedig szintén ATP termelő folyamat, melyben a glikolizis során képződött piroszőlősav ‘ég el’.

Nem kell túlságosan belemélyedni.

2018. máj. 31. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!