Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik a különböző energiafajták...

Mik a különböző energiafajták és képletei, amivel kiszámíthatjuk őket! Milyen dolgoktól függ egy-egy energiafajta nagysága és milyen arányosságokat fejeznek ki a képletek? Köszke

Figyelt kérdés

2018. máj. 11. 15:50
 1/3 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Szióka!


Gondolom nem egyetemi választ vár, így néhány egyszerűbb energia:


Helyzeti energia :

Eh= m*g*h ahol m a test tömege, g nehézségi gyorsulás, h a magasság a viszonyítási ponttól.

mozgási energia:

Em=1/2m*V*V - ahol m a haladó test tömege, V a haladás sebessége.

forgó tömegben tárolt perdület:

Ep=1*2(deta)*(omega négyzet) - ahol deta a forgástengelyre vett tehetetlenségi nyomaték, omega s szögsebessége a forgó testnek.

kondenzátorban tárolt energia:

E=1/2*C*U*U, ahol C a kondenzátor kapacitása U a kondenzátor kapocsfeszültsége.

árammal átjárt tekercs mágneses terében tárolt energia:

E=1/2*L*I*I ahol L az árammal átjárt tekercs induktivitása, I a tekercsen átfolyó áram

Hirtelen ennyi jut eszembe középiskolás szintig.

2018. máj. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Középiskolás anyag még a rugalmas energia is Er=0.5*D(Δl)², ahol D a rugóállandót jelöli, Δl pedig a megnyúlást
2018. máj. 11. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
78%

A kérdés első felére szépen válaszoltak az eddigiek, zöld kezet kap mindenki.

A #1-hez annyi, hogy nem deta, hanem teta...


A kérdés második felére az alábbiakban válaszolok, mivel ezt nem tette meg még senki.



Érdemes megfigyelni, bár kevésbé szokták elmondani, hogy a felsorolt energiafajtáknál szinte mindenhol van egy 2-es osztó, és egy négyzet valamilyen független változónál.


Ez valójában azzal kapcsolatos, hogy a jellemző erőtörvény , vagy a megfelelő villamos alaptörvény lineáris. Pl. a rugalmas energiánál direktben látható, hogy pl. egy D rugóállandójú rugónak x nagyságú megnyújtásánál F=D*x nagyságú rugóerőt mérünk. Ki szoktak még rakni egy negatív előjelet, mert a kitéréssel ellentétes az erő jele, de ebbe most ne gabalyodjunk bele.


A lényeg, hogy hogyan lesz ebből energia?


Készítünk egy diagramot. Vizszintes tengely x, függőleges F. Ez egy origón áthaladó egyenes lesz. (Ha x negatív, akkor összenyomjuk a rugalmas anyagot, pl. rugót).


Definíció szerint a deformáció létrehozásához szükséges munka megegyezik a grafikon alatti területtel. A befektetett munka pedig rugalmas energiává alakul.


Nézzük mennyi ez: Van egy lineáris függvény x értékig, és ott az értéke F(x)=D*x. Azaz az F erőfüggvénynek a helyettesítési értéke az x helyen.


A keresett terület háromszög: egyik befogó*másik befogó, ez a téglalap területe, szóval elosztod még kettővel. Világos tehát, hogy x négyzeten lesz, meg a képletben lesz egy osztó?!


tehát összefoglalva: rugalmas energia = (D*x^2)/2.


Ahol D rugóállandó N/m-ben. Fontos a mértékegységet hangoztatni, mert van, ahol egyébként ez fordítva van, tehát a reciprokát nevezik rugóállandónak, D-t meg merevségnek, de ez más tészta...


Ha tudnál integrálni, akkor azt is tudnád pl. hogy ha veszünk egy infinitezimálisan kicsiny dx elmozdulást, akkor ahhoz dF erő tartozik.

Azaz a megnyújtás/összenyomás folyamatát a dF=D*dx differenciálegyenlet írja le. Ennek megoldása szintén parabolikus eloszlást mutat, de látjuk azt is, hogy bejön majd egy integrálási konstans, ami gyakorlatilag a differenciálegyenlet peremfeltétele.


Ez akkor érdekes, ha olyan feladatot adnak, hogy van már egy kezdeti F0 erő, és F1 erőértékig terheljük a rendszert, és a kettő közötti munkát kérdezik, vagy hogy abban az erőtartományban mennyit nőtt a rugalmas energia.


Nos ilyenkor sem kell messze menni, ez is kezelhető középiskolai módszerekkel, mert a háromszögből trapéz lesz, és mindenki ki tudja számítani annak a középvonalát, meg a magasságát, és talán még össze is tudja őket szorozni...


Messze kalandoztunk, de szerintem hogy valaki megértse, ezek ismerete szükséges. A fent bemutatott módszert és arányosságokat valamennyi föntebb említett energiánál lehet alkalmazni.


Talán az m*g*H az egyetlen kivétel. De ez sem véletlen, az erőtörvény ugyanis F=m*g azaz konstans alakú, másszóval helyfüggetlen, az ún. konzervatív rendszereknek egy speciális fajtája. Ez nagyon jó akkor, mikor körintegrálokkal kell számolni, mert a potenciálfüggvény is egyszerű lesz.


Bár az m*g*H képlet is csak Földközeli tartományban igaz. Mert ha valaki levezeti azt hogy a ható erő egyenlő tömeg*másik tömeg per a távolság négyzet és beszorozza egy gamma gravitációs állandóval, akkor abból kijön bizony, hogy másodfokú hiperbolákkal kéne számolgatni.

Azaz hogy érthető legyen: Földtől távolodva már nem jó az m*g*H képlet, mert távolodva g csökken. Vagy is g:H->g(H) függvénnyel kell számolni. És ez másodfokú hiperbola szerint csökken.


Na remélem segített valamelyest a válaszom, és rámutattam több dologra, analógiára is.


Ha tetszett a válasz, lehet nyomni zöldkezet, amit sokszor elfelejtenek.

2018. máj. 12. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!