Endoterm, exoterm: hogy is van ez?
A jég olvadása endoterm, de a jég mégis meleg lesz (víz) ha elolvad.
Amikor a gyufa elég, maga a gyufa is meleg lesz.
Ez hogy lehetséges.
És ha már exoterm, akkor, mivel elviszít energiát miért nem lesz hideg?
Endoterm=hőfelvevő
Exoterm=hőfejlesztő
Az égés hőt fejleszt, ezért lesz meleg. A jég olvadásakor a környezetből von el hőt, azaz a környezet lesz hidegebb, csak ez olyan kis mértékű, hogy nem fogod érzékelni.
Hát, úgy látom, 1-2 dolog nincs nálad rendszerezve.
Szal: van a rendszer, és van a környezet. mi mondjuk meg, h mi a rendszer, amit nézünk. Endoterm folyamatban hőt ad a környezet a rendszernek (amit úgy is érzékelhetünk, h először lehűl). Az exoterm folyamatban hő adódik a rszből a körny. felé ( először meleg).
Ezek alapján a kérdéseid:
1. a jég (a vizsgált rendszerünk) elolvadása közben energiát vesz fel a környezettől, egész addig, amíg közös hőmérsékletre nem jutnak
2. a gyufa égésekor a gyufában lévő energia adódik le hő formájában. ez azért van, mert a fa rostjaiban több energia van, mint az égéskor keletkező CO2ben és vízben, és emiatt lesz a láng meleg. az meg, h a gyufa is felmelegszik, csak azért van, mert nem tud olyan hirtelen annyi mennyiségű energia a levegőbe (környezetbe) távozni, az majd kicsit később, lassabban adódik le (a végén az izzó gyufa is kihűl, azaz közös hőmérsékletre jut a környezettel)
3. azért nem lesz hideg, mert a hő nem csak úgy jön belőle, hanem vagy vmilyen kémiai, stb. folyamatban szabadul fel (mint a gyufa égése, vagy netán radioaktív bomlás), vagy a hőmérséklet különbség miatt jön létre.
Azaz a lényeg az egyensúly, a kiegyenlítődés, minden erre törekszik (kiv. az élőlények).
ha ennél részletesebben érdekel, gyere vegyészmérnökire ;D
Exoterm: Hőt ad át a környezetnek. Ha ég valami az nyilván felmelegíti a környezetet.
Endoterm: Hőt vesz fel. A jég olvadásához hő kell, és a környezet semmivel sem lesz melegebb. Ezért endoterm.
Szerintem sokkal jobban jársz ha arra gondolsz, hogy endoterm folyamat esetén az anyag belső energiája nő, a környezeté csökken->lehül a környezet. Annál magasabb egy anyag energiája, minél “kötetlenebb”, állapotban van. Pl.: a jég egy stabil, szilárd anyag, a récseszkék stabilan vannak, tehát alacsonyabb az energiaállapota mint a levegőnek, aminél a részecskék folyamatos mozgásban vannak.
Tehát ha a jeget( alacsony energia) olvasztjuk, magasabb energiájú állapotba kerül, tehát a folyamat endoterm, mert a belső energiája nőtt, a környezeté csökkent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!