Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell kiszámolni a...

Hogyan kell kiszámolni a térfogatot ennél a kémiai egyensúlynál?

Figyelt kérdés

Az anyagmennyiségeket kiszámoltam, de megakadtam a térfogat kiszámonálásánál.

A kén-hidrogén és a kén-dioxid egyensúlyi reakciója 800 °C-on, gázfázisban: 4 H2S(g) + 2 SO2(g) ↔ 3 S2(g) + 4 H2O(g).

Az egyensúlyi állandó 800 °C-on: K = 2,6 mol/dm3.

1 mol kén-hidrogént 1 mol kén-dioxiddal zárt edényben 800 °C-ra hevítve a H2S 90%-a

oxidálódik. Mekkora az edény térfogata?



2018. ápr. 1. 16:00
 1/4 anonim ***** válasza:
Minden egyensúlyi feladatot úgy kezdünk hogy felírjuk a reakcióegyenletet, és alá egy háromsoros táblázatot: kiindulási, átalakult és egyensúlyi anyagmennyiségekkel. Ebbe a táblázatba csak koncentrációkat írhatunk be, hiszen a K definíciójában is koncentrációk vannak. Mivel nekünk csak molok vannak megadva, ezeket átszámoljuk koncentrációkra. c=n/V, és mivel zárt tartályban dolgozunk, és gázaink vannak amik kitöltik a rendelkezésre álló teret, ezért minden anyag térfogata ugyanaz lesz, legyen ez V, ez lesz az ismeretlenünk. A H2S és SO2 alá, a kiindulási sorba beírhatjuk a két megadott mennyiséget, de koncentrációra váltva ez 1/V lesz mindkét esetben. Ha a H2S 90%-a átalakul, akkor az egyensúlyi elegyben marad az eredeti mennyiség 10%-a vagyis 0,1/V, ez azt jelenti hogy átalakult 0,9/V. Ha egy anyag átalakulását tudjuk, végigírhatjuk vele az egész középső sort, csak a sztöchiometriát kell figyelembe venni: a kén-dioxidból fogy feleannyi, azaz 0,45/V vagyis az egyensúlyi sorba 0,55/V kerül. Kénből és vízből 0 volt a kiindulási sorban, a reakcióban a sztöchiometria szerint keletkezik 0,675/V, vízből 0,9/V, ezeket az egyensúlyi sorba is átmásolhatjuk mert 0 kiindulási anyag volt, és ennyi keletkezett, akkor ennyi lesz egyensúlyban is. Most már az összes anyag egyensúlyi koncentrációját tudjuk, felírhatjuk a K definícióját: a termékek koncentrációját a megfelelő hatványon, leosztjuk a kiindulási anyagok koncentrációival, ismét a megfelelő hatványon. Mivel itt törtek vannak, meg harmadik-negyedik hatványok a sztöchiometria miatt, ezért nem lesz szép ez a tört, de csomó V-vel le lehet majd egyszerűsíteni és a végén ennek a ronda törtnek kell egyenlőnek lenni 2,6-tal, ez egy egyenlet V-re, csak meg kell oldani.
2018. ápr. 1. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! erre én is gondoltam , csak azt nem értem,hogy az anyagmennyiségét a különböző anyagoknak miért ugyanazzal a térfogattal kell elosztani? miért nem az adott anyag térfogatával?
2018. ápr. 1. 21:14
 3/4 anonim ***** válasza:
800 fokon mind a négy anyag ami a fenti egyenletben szerepel, az gáz halmazállapotú. Márpedig a gázok mindig kitöltik a rendelkezésre álló teret, tehát ugyanazt a térfogatot veszik fel, mint ami a zárt edény térfogata, vagyis mindannyiuknak ugyanaz lesz a térfogata. Ennek teljesüléséhez 2 dologra volt szükség: zárt rendszer és csak gázhalmazállapotú anyagok. De pont ezért kell a 800 fok, ha mondjuk pl a kén folyadék lenne, vagy szilárd, már megette a fene az egész feladatot.
2018. ápr. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm :)
2018. ápr. 1. 21:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!