Kémia órán a hidrogénről tanultunk?
Szóba jött a desztillált víz is, és a tanárom azt mondta, hogy laboratóriumi minőségű desztillált vizet csak desztilláló berendezéssel készíthetünk, viszont ha otthon szeretnénk készíteni desztillált vizet akkor azt megtehetjük úgy, hogy a vizet kétszer felforraljuk. Ez igaz így?
Illetve még érdekelne, hogy mi a különbség az ioncserélt és a desztillált víz között, ha van egyáltalán, és ha van akkor melyiket és hol használhatjuk fel, mind laborban, mind a hétköznapokban?
Valamint a tankönyvben (Mozaik 11-12. osztályos) van egy olyan mondat, hogy: " A vízmolekula elektromos áram hatására két hidrogén- és egy oxigénatomra bomlik. A képződő atomok azonnal molekulákká alakulnak". A kérdésem még az lenne, hogy ilyenkor atomok, vagy molekulák keletkeznek? Szerintem fél mól oxigén molekula és 1 mól hidrogén molekula keletkezik. nem 1 mól oxigén- és két mól hidrogén atom (naszcensz oxigén/hidrogén), de javítsatok ki, ha tévedek, elég kezdő vagyok, viszont nagyon érdekel a kémia.
" ha otthon szeretnénk készíteni desztillált vizet akkor azt megtehetjük úgy, hogy a vizet kétszer felforraljuk. Ez igaz így? "
Ez így hülyeség.
A vízben vannak oldott anyagok, ezek a felforralástól nem tűnnek el.
A desztillálás az, hogy elforralod a vizet, a gőzt lecsapatod valami hideg felületen, majd egy másik edényben összegyűjtöd ezt a lecsapódott vizet. Ilyenkor az oldott anyagok az első edényben maradnak, csak a tiszta víz kerül át a másik edénybe. Teljesen tiszta azért nem lesz, mivel a levegőből, az edényről belekerül valamennyi szennyezőanyag.
"mi a különbség az ioncserélt és a desztillált víz között, ha van egyáltalán"
Máshogy állítják elő. Az ioncserélt olcsóbban előállítható és otthoni felhasználásra, ahol a vízkövesedés elkerülése a cél, oda tökéletes. pl. vasalás, autók hűtőrendszere, stb.)
A deszt. víz inkább csak laborokban kell, ahol teljesen tiszta vízre van szükség, pl. gyógyszer készítéskor.
" A kérdésem még az lenne, hogy ilyenkor atomok, vagy molekulák keletkeznek?"
Atomok, amik szinte azonnal molekulává alakulnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!