Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha léteznek párhuzamos univerz...

Ha léteznek párhuzamos univerzumok, akkor azok térben ugyanazon a helyen vannak? Vagy egymás mellett?

Figyelt kérdés
2018. márc. 9. 14:56
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
79%

Többféle elmélet létezik, gyakorlatban viszont nem ismerek olyat aki látta volna, melyik az igazi, vagy bizonyította volna, hogy akár létezik -e egyáltalán ilyen. :)


Sci-fi írók főként jeleskednek ilyenekben, mivel a tudomány egyelőre ebben kissé gyerekcipőben jár. Te gondolom a filmekben látott események logikájának tudományosan elképzelhető (=elméletileg nem kizárható) alapjaira vagy kíváncsi. Ebből több is létezik természetesen.


A legkönnyebben megérthető talán a "multiplex térelmélet", vagy egyszerűbben csak "fáziselmélet" ezt írom le részletesebben.

Abból a feltevésből indultak ki, hogy mint az anyagi részecskék esetén vannak elemi egységek, talán az időt is feldarabolhatjuk minimális elemi egységekre, amit a szokásos módon már nem lehet tovább osztani. Mondjuk erre, hogy ez egy "órajel". Tik-Tik-Tik. Ahol "tik", ott történik változás az univerzumunkban, ahol szünet van, ott viszont nem. Innen nézve az óraütések között tetszőleges mennyiségű idő eltelhet, mi nem veszünk róla tudomást, hiszen ebben az egységben nem is létezünk.


Most képzeljünk el két univerzumot. Az óránk ezúttal tik-tak-tik-tak-tik-tak... ütemben verjen. Ekkor a két univerzum felváltva létezik. Mivel egy időpontban csak az egyik, ám egyszerre sohasem, így a kettő nyugodtan létezhet egy adott helyen, nem fogja egymás zavarni, ideális esetben nem keletkeznek érzékelhető áthallások.

Természetesen létezhet ugyanígy végtelen-1 univerzum. Azért nem lehet végtelen, mert akkor mindegyik csak egyetlen óraütésre létezne.

Létezhet azonban eltérő periódusú univerzum. Mondjuk így vernek az órák: tik-tik-tak-tik-tik-tak...

Ilyenikor az egyik univerzum ideje a másikhoz képest kétszer gyorsabban telik. Elméletileg ez időutazásra is felhasználható, ha átlépün a másik univerzumba valamennyi ütem erejéig, majd visszalépve az eredeti térbe kétszer gyorsabban látszik telni az idő. Ha sok univerzum sokféle időfrekvenciákkal létezik, akkor egymáshoz képest egyik siet, másik késik. Így saját időnkben a fenti dimenzióváltásokkal előre és hátra mozoghatunk. Nyilván bizonyos szabályok erre is vonatkoznak, így egy adott intervallumnál már nem ugorhatunk visszább, stb...

Inkább a saját magunk relatív időérzetét tudjuk lassítani, vagy gyorsítani.


Ami előnye, az sajnos hátránya is az elméletnek: bizonyítani nem lehet, amíg valaki ki nem nyit egy ilyen

átjárót.

****

A fenti mellett létezik a teret és anyagot is hullámok sokaságaként értelmező elmélet. Ez a térfrekvencia elmélet.

Ebben a térnek egy nagyon magas frekvenciájú alaprezgése van, ami mindent magában foglal. Képzelj el egy rádió adóállomást. Egy frekin ad és egy adott távon belül szinte bárhol fogható az adása. Ennek a hullámnak egyfajta a modulációja az anyag, másfajták a különféle jellegű energiák. Ebből a vivőhullámból végtelen sok frekvencia létezhet, s akárcsak a rádió adóállomások esetén rá lehet egyikre-másikra hangolni. A térváltások ennek megfelelően történnek. Helyileg nézve itt is lehet egyazon térrészben minden, mert ahogy a helyesen működő. eltérő hullámsávú adók, az eltérő világok se feltétlenül zavarják egymást. Nagyon sok eset és áthatás elképzelhető, ennek kifejtése túl messzire vezetne.

***

Megint másik térelmélet a mikro-dimenzionális elmélet.

Ebben úgy képzelik el az egyes tereket, hogy egymáshoz közel rengeteg részecske található. Egyik fajtájuk a köztük lévő különbségek között csak az egyikkel képes mező-kölcsönhatásba lépni, míg más fajtájuk csak a másikkal. Egyszerűsítésként vegyünk kizrólag kétféle részecskét. Egyik legyen mondjuk piros homokszem, a másik pedig kék homokszem. Ezek homogén keveréke egy rózsaszín homok. Azonban mivel egyik szemcse energiamezője a másikkal nem lép kölcsönhatásba, ezért ugyanazt a teret, amit a rózsaszín homok kitölt, a piros szemcsék felől nézve kizárólag pirosak, a kék felől nézve pedig kizárólag kékek alkotják, mint A és B dimenziók.

Mivel az atomokat kitöltő terek hatalmasak az atomban lévő valós anyagmennyiségekhez képest, ezért feltételezik egyesek, hogy ennek az az oka, mivel az üres térrészt más univerzumok terei töltik ki. Az elmélet érdekessége, hogy a legtöbb multiverzum-teória hullámtermészet jellegű, ez jobban anyagi részecskékkel operál.

Persze szigorúan nézve itt is "egymásra vetítettek" az univerzumok, azaz egyazon helyen és időben több tér létezik. Azonban míg a fenti két elmélet szerint időben, vagy frekvenciában szelektáltunk, itt nagyon kis fizikai távolságok adják a szelekciót, alkotják a finom térszerkezetet, tartják távol az egyes univerzumokat egymástól.

***

A brán elmélet is a fentihez hasonló. Annyiban tér el, hogy a térszelektivitást rezgő húrok végzik, nem anyagi részecskék.


Számos egyéb térelmélet képzelhető el, pillanatnyilag világunk ezen része teljesen ismeretlen az emberiség előtt.


Talán tudtam valamennyit segíteni.

2018. márc. 12. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"ebben az egységben nem is létezünk"

Ezt azért nem ártana kicsit pontosítani.

Ugyanis az egyik órajel olyan, mint a másik. Ha egy adott egység BÁRHONNAN órajelet kap, akkor működni fog.

Tehát akkor két világegyetem nem lehet közös helyen, hiszen az órajeleik összezavarnák egymást.

Ha pedig részben érintkeznek, ott részleges zavar lesz, vagyis a közös rész sokkal gyorsabban fog működni, mint a többi, ÉS érzékeli azt is, hogy a többi mikor nem működik. Tehát még arra is rájönnének, hogy ők két különböző világ közös része!

Ilyet még soha, sehol nem láttunk.

2018. márc. 12. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
59%

Egy elmélet szerint fázisátmenetek révén újra és újra történnek ősrobbanások, létrehozva ezzel újabb és újabb univerzumokat más és más fizikai törvényekkel, akár annyira eltérőkkel, hogy nem is észleljük őket.


Az ún. 'M-theory' szerint pedig 11 dimenzió létezett eredetileg, de mára csak 3+1 maradt, a többi "szétesett" vagy más formában léteznek, akár párhuzamos univerzumok formájában.

2018. márc. 16. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
0%

#11-es közel jársz.


Időfizikával foglalkozó emberek már tovább jutottak ebben a kérdésben. Az univerzum töbszöröződött időforrások kiáradó skaláris hullámrendszerében hordozott információk interferenciális rendszere. Ezt csak érdekességként írtam :)


De a munkájuk alapján megérthető, hogy pl. a 3D anyagi világ megnyilvánulása nem állandó, időben vannak benne "lyukak", pl. a 6-os téridőszimmetriarendszerben 5 dimenzió vándorol 6 helyen, így egy hely mindig üres. Ha az üres helyen egy másik ütemben képződött téridő másik 3 dimenziója interferál, ott az egy párhuzamos 3D anyagi világ.


Vagyis ugyanott van, csak máskor, azaz amikor az egyik létezik, a másik nem, és fordítva. Nem tudjuk érzékelni egyikből a másikat, mert a műszereink sem léteznek a másik idejében. A hatását viszont érzékelhetjük, pl gravitációs hatás. A csillagászok-fizikusok úgy hívják sötét anyag és sötét energia.


Magyar nyelven itt találsz érdekes, idevonatkozó dolgokat:

[link]

2018. júl. 18. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

"Időfizikával foglalkozó emberek"

Tényleg muszáj ide ezotériát hozni?

Ezt miért nem az ezotériában tárgyaljátok?

2018. júl. 18. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!