Van gyakorlati különbség ioncserélt és desztillált víz között?
Mely esetekben/milyen kísérletekhez elég az ioncserélt víz, és mi az, amihez csak deszt. víz jó?
Pl.: Ezüst-nitrát o. hígításához csak a deszt. víz jó, vagy az ioncserélt is?
Egyéb, más példák is érdekelnek!
Köszönöm a válaszokat!
Láthatóan egyik eddigi válaszoló sem használt még soha mosogatógépet.
A kérdező GYAKORLATI különbséget kérdezett, a válaszolók pedig felmondták az elméletet. De a gyakorlatot nem ismerik.
Valamint a #2-es válaszoló nem középiskolai kémia tanár, és sosem mutatta be az ezüst-tükör próbát az osztályának ioncserélt vízzel. Sajnos az a nyomnyi klorid ami az ioncserélt vízben benne marad, eleve opálossá teszi az ezüst nitrátot oldódás közben. Szóval egy középiskolai kémia tanár nem véletlenül rendel az iskolába desztillált vizet. Pláne érettségi előtt. Neki úgy kell bekészítenie az ezüsttükör próbát, hogy ha a vizsgázó azt a tételt húzza, akkor biztosan sikerüljön neki!!!
De kezdjük távolabbról.
Az a lényeg, hogy mit szeretnénk eltávolítani a vízből.
Ha csak a keménysége zavar a víznek, akkor a keménységet okozó kálcium- és magnézium ionokat távolítjuk el a vízből. A mosogató gépekben ilyen típusú ioncserélő gyanta van, ami a keménységet okozó ionokat megköti a vízből, és cserébe nátrium ionokat küld. Ezzel lágy vizet hoz létre, és nem lesz vízköves az edény vagy az üveg megszáradás után. A saját ioncserélő gyantáját a mosogatógép egy ellenciklusban sóval (NaCl-dal) regenerálja. A tömény sóoldat lehozza a gyantához kötődött kálcium- és magnézium ionokat (és a gép a lefolyóba küldi), és újra nátrium formára hozza a gyantát.
Emiatt kell sót tölteni a mosogatógépbe. ( [link] )
Szóval a mosogatógép is ioncserélt vizet állít elő a saját helyes működéséhez. (Ez az ioncserélt víz azonban olyan messze van a desztillált víztől mint Makó Jeruzsálemtől.)
Más dolog az, ha minden ion zavar bennünket a vízben.
Akkor készíthetünk (vagy vehetünk) olyan készüléket, ami a teljes sótalanítást képes elvégezni. Tehát az összes kationt képes megkötni, és helyettük hidrogén iont küldeni az oldatba. És az ilyen rendszernek van anioncserélő része is, ahol az összes aniont megköti a gyanta és hidroxid iont küld helyettük az oldatba. (Nyilván itt a kation cserélő gyantát sósavval regenerálják, az anion cserélő gyantát meg nátrium-hidroxiddal.)
De vegyük észre, hogy az ioncserélt víz egyáltalán nem egyenlő a desztillált vízzel. Még a teljes ionmentesítéssel ioncserélt vízzel sem.
Kérdező, az ezüst-nitrát oldásához desztillált vizet használj!
[Az ioncserélő gyanták regenerálásához NEM analitikai tisztaságú [és piszok drága], hanem csak technikai minőségű vegyszereket használunk. Többek között emiatt van az, hogy a teljes ioncserélésen átesett vízben mégis van annyi klorid ion, ami zavarja az ezüst-tükör próbát.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!