Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a neve annak az áramköri...

Mi a neve annak az áramköri elemnek az inverteren belől ami 12 volt egyenáramból pl 320 volt egyenáramot tud előállítani?

Figyelt kérdés
2017. dec. 25. 19:47
1 2 3
 11/26 Szirty ***** válasza:
52%

Az elnevezés tekintetében konverter / inverter) nincsenek olyan szigorú szabályok amik alapján egyértelműen eldönthető lenne miről van szó.

Inverternek leggyakrabban talán azt nevezik, amikor kisebb feszből csinál nagyobbat.

DC/DC konverternek meg rendszerint olyan egybe tokozott kis áramú áramköri elemet neveznek ami valamekkora DC feszből egy bármilyen másikat állít elő (esetleg ugyanolyat) galvanikus leválasztással.


De hogy újra nekifutva a kérdésednek általános választ adjak, azt mondom, hogy:

Egy viszonylag nagy frekvenciás (több tíz kHz vagy akár több száz) kapcsoló teljesítmény elektronika megszaggatja a DC-t, amit egy transzformátorral 320V környékére emelnek, amit dióda híd egyenirányít.

Ez az elektronika sokféle elvű lehet és szabályozott (zárt hurok).

Tehát ez sem egyetlen áramköri elem hanem több, de funkcióját tekintve elkülöníthető a többi résztől.

2017. dec. 26. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 Szirty ***** válasza:
Ui: frekvenciaváltókat is hívják inverternek :)
2017. dec. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Kérdező: egy kicsit zavaros a kérdésed. Több felépítés is létezik, és nem 100%-osan egyértelműek az elnevezések. Egyrészt vannak DC/DC konverterek (bár láttam már ezeket is inverternek hívni) itt DC-ből egy másik DC feszültséget állítanak elő. Ebből van alapvetően 3 féle: Nagyobb feszültségből kisebbet (step down), Kisebb feszültségből nagyobbat (step up), illetve olyan ami "állítható" és mindkét üzemre képes (step up/down). Ezek nagyon különböző felépítésűek.

Utána vannak az inverterek amelyek alapvetően DC-ből csinálnak AC-t (ezt általában DC/AC inverternek, vagy DC/AC konverternek is hívják). Ebből teljesítmény szint függvényében van olyan amelyiknél "követelmény", hogy a DC egyenfeszültség értéke nagyobb legyen mint a kimeneti színuszos AC feszültség csúcsértéke, és van olyan amelyiknél ez nem követelmény. A kérdésed alapján te ez útóbbira vagy kiváncsi, ebből is létezik olyan amelyik oylan mint amire et gondolsz van benne egy step-up DC/DC konverter és egy DC/AC inverter, de létezik olyan ami "közvetlenül" tudja előállítani a kisebb DC-feszből a nagyobb AC-t.

Az áramköri elem ami itt szerepel az általában kondenzátor és dióda (vagy tranzisztor) gyakran egy tekerccsel kiegészítve, és ezt "kapcsolja" egy másik kapcsoló elem.


Láttam olyan felépítést is, hogy egy nagyfrekvenciás inverter (azaz DC/AC átalakító de 30-50kHz környékén) majd egy transzformátor feltranszformálta az így kapott nagyfrekvenciát, ezt ismét egyenírányították és már egy nagyobb feszültségű, de már 50Hz-es DC/AC inverter állította elő a szökséges AC feszültséget. És még vagy ezer kialakítás elképzelhető.

2017. dec. 26. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

Én pl itt olvastam erről

[link]


Ebben a bekezdésben:"Minden inverter két részből áll. Az első rész egy nagyteljesítményű, nagyáramú kapcsolófokozat, ide kerül az akkumulátor tápfeszültségpontja. Ez az elektronikai rész egy 320-400 V-os egyenfeszültséget készít egy nagyfrekvenciás transzformátor segítségével, melyet ezután egy kondenzátor tárol. "

Itt ez a rész érdekel.Melyik az az elektrónikai rész ami előállítja a 320-400 V-os egyenfeszültséget?Irja, hogy

"nagyfrekvenciás transzformátor segítségével" és látom, hogy ott az a sárga színü tekercs,de azt nem értem,hogy a tekerccsel hogyan lehet egyenáramból egyenáramot előállítani?Úgy tudom, hogy a tekercsek inkább arra jók,hogy feszültséget,áramerősséget változtassanak (transzformátor)de csak váltakozó áram esetében.Itt pedig hogyan müködik a tekercs?Mi a szerepe?

2017. dec. 26. 18:55
 15/26 anonim ***** válasza:

Kérdező 18:55-ös kommentje: Elolvastad amit az előzőben írtam (18:40). Eleve egy 2013-as cikket linkeltél, és azóta jelentősen változott az inverter technológia (ez ma az elektronika egyik leggyorsabban változó ága), másrészt már 2013-ban sem volt teljesen igaz.

Nem ismétlem meg még egyszer amit leírtam, olvasd el és próbáld értelmezni.

A legtöbb step-up átalakítónál egy kondenzátort kapcsol valami elem, majd ez a kondenzátor kisül egy másik úton (tekercs nélküli kialakítás). Létezik még rengeteg más kapcsolás is pl. ilyen a Greinacher-Willard kapcsolás (dióda-kondenzátor).


vagy "elméletileg" a legegyszerűbb (sok előnye van a hátrányai mellett) az amit te is linkeltél illetve leírtam én is, hogy egyszerűen feltranszformálják (egy közönséges oszcillátor előállít egy /nagy/frekvenciás jelet és ezt transzformálják fel). Itt az általad keresett elemet úgy hívják transzformátor.

2017. dec. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:

Bocs, félre nyomtam, és előző folytatása:

A transzformátor egy váltakozó feszültségből egy másikat állít elő (nagyon leegyszerűsítve). A DC-ből pl. egy sima oszcillátor /vagy akár egy astabil multivibrátor vagy bármi hasonló kapcsolás/ képes egy változó, (nagy)frekvenciás jelet előállítani (ld. pl. rádió adók, ahol az alaposzcillátor után van egy teljesítmény erősítő), ez még hagyományos erősítő technikával is megy, majd az így kapott már változó (váltakozó) jel már transzformálható. De van olyan kapcsolás is, mivel ezen a "köztes" átalakítón nagyjából mindegy a feszültség jelalakja egy sima astabil multivibrátor egyik kimenetének helyére kötik be a transzformátort. Utána már van egy változó feszültség amit már fel/le tud transzformálni.

De mint korábban is írtam van több más lehetséges felépítés is.

2017. dec. 26. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

Ok.Nem tudtam,hogy ilyen gyorsan változik az inverterek felépítése.

Tehát akkor úgy van,hogy:

-Jön a 12 v DC, egy oszcillátor vagy egy astabil multivibrátor ebből egy nagyfrekvenciás jelt állít elő,amit a transzformátor letranszformál 320-400 volt AC feszültségre, ebből diódák segítségével lesz 320-400 volt DC feszültség,amiből szintén egy oszcillátor tranzisztorok segítségével előállítja a kivánt 230 volt AC feszültséget?

2017. dec. 26. 19:22
 18/26 anonim ***** válasza:
Kérdező 19:22. Nem letranszformál hanem fel. És igen példul ez az egyik lehetséges felépítés. De mint írtam van még egy halom más módszer is.
2017. dec. 26. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 A kérdező kommentje:
De akkor a cikkben levő 320-400 volt DC feszültséget hogyan állítják elő ?:).Mert úgy tényleg egyszerübb lenne, hogy a 12v DC ből előállítana egy, pl 1000 volt AC-t oszcillátorral, azt meg szépen letranszformálná a trafo 230 voltra és kész lenne a müvelet.
2017. dec. 26. 19:37
 20/26 Szirty ***** válasza:

Kicsit kezd olyan lenni a téma mint az hogy "értem én hogy gőzgép, de mi hajtja?".


Durván és egyszerűen:

A 12V DC szaggatásával már lehet transzformálni le meg fel trafóval.


A 320-400V-ot ami ebből jön létre már sehova nem kell transzformálni ebből közvetlenül PWM modulációval előáll a 230V AC.

Hogy miért kell a 230V AC-hoz nagyobb DC? Mert a 230V effektív érték, az előállításához meg csúcsfeszültségű DC forrás kell (illetve egy kicsit nagyobb).

A 230V AC effektív feszültség csúcsértéke meg 230 szorozva gyök 2-vel = 325V.

2017. dec. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!