A szél honnan hova fúj?
A szél a levegő áramlása. A levegő elég képlékeny dolog. De a levegő részecskéit is erő mozgatja el. Ezért a szél (is) mindig az erő irányába fúj. Ez legtöbbször a nyomáskülönbség, aminek létrejötte meglehetősen sokféle lehet. Például a hőmérséklet is úgy, hogy ahol melegítjük a levegőt, ott az tágulni fog (ezt is tekintheted szélnek, ami ekkor a hideg felé áramlik), azaz a sűrűsége ritkul, mikor a melegítés abbamarad, a sűrűbb helyről a levegő visszaáramlik, ekkor a hidegtől a meleg felé. De lehet elektromos töltést is adni a levegőnek, amitől párát (víz részecskéket) köt le, amitől nehezebb lesz, és a gravitáció lehúzza. Csak ezt ritkán érezzük.
A lényeg, mindig azon múlik, mi okozza az erőkülönbséget. A levegő pedig az erő irányába áramlik.
A magasabb nyomású hely felől a relatíve alacsonyabb nyomású hely felé. Ez tény!
9-es, a geosztrófikus szél, amennyire emlékszek, csak elméleti felvetés, folyamatok megértéshez hasznos modell, valójában nem létezik ilyen. Ne kövezzetek meg, ha nem így van, de én így emlékszek.
12:
"A magasabb nyomású hely felől a relatíve alacsonyabb nyomású hely felé. Ez tény! "
Mitől lett tény? Nem értem. A tény az, hogy szimpla forgás esetén is az erő egyensúly miatt az acp=nyomas miatti gyorsulás. Ebben az egyszerű esetben is az történik, hogy nem a nyomás gradiens felől jön a szél. (hanem arra merőleges, mert forog) A Coriloli erő valamint a felszíni súrlódás miatt ez bonyolódik, de az nem jelenti azt, hogy onnan fúj, ahol magasabb a nyomás. Ez egy dinamikai rendszer egyensúly közeli helyzetben a szummaF= 0 (vagy az körüli érték), mert nem gyorsulhat a végtelenségig. Ezen erők eredőjének iránya még akkor sem lesz nyomásirányú gradienssel ellentétes irányú, ha ez a szumma F nem nulla. A linken amit küldtem az utolsó oldalakon látszik, hogy a felszín közelében mi történik. Van a széliránynak a nyomás garadienssel ellentétes irányú komponense is, de van neki (nem is kicsi) arra merőleges komponense is. Ez konkrétan azt jelenti, hogy az eredő sebességvektor nem lesz párhozamos a nyomás gradienssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!