Hogy lehetséges hogy a Napot csak hidrogén és hélium alkotja?
Nem jól gondolod,vannak csillagok ahol másabb az összetétel. Bizonyos tömeg felett már más is lezajlik a csillagokban és abban az állapotban az összetételük is eltér a mi napunkétól.
Ha emészthető szinten érdekel, akkor ajánlom Dávid Gyulát:
https://www.youtube.com/watch?v=MSrMn118nF4
Vagy innen a csillagok termodinamikája 1,2 és 3. részt:
De ha jól emlékszem akkor "A kvarkoktól az atomerőműig " című előadásban is kitér a nehezebb atomok kialakulásának módjára, ami érinti a kérdésedet.
A többi elem a csillagokban keletkezik. A téged alkotó elemek -a hidrogént kivéve- is egy csillag magjában születtek.
A csillagokban a hidrogén héliummá és egyéb nehezebb elemekké alakul. Ezek az átalakulások egészen a vasig energiát termelnek. Szóval addig örülj, amíg a Napban sok a hidrogén és hélium és alig van még más elem, mert akkor még sokáig fog világítani!
Azóta amióta kialakult a Nap, hidrogént fúziónál héliummá. Ez egy elég stabil folyamat, és nagyon hosszú ideig tud lezajlani, hiszen hatalmas hidrogén raktára van. A hélium fúzionálása nehezebb elemmé nem indul be csak akkor ha sokkal kevesebb hidrogénje van mint most (kb 0, ekkor össze esik és a nagyobb nyomás és hőmérséklet segítségével beindulhat a HE-ből a nagyobb elemek gyártása).
Az meg hogy bele esik évmilliárdok alatt egy kis fém nem igazán számít hiszen a Nap nagyon nagy és a tömege is nagyon nagy (ez gyakorlatilag tehát H és HE), nem befolyásol kb semmit pár belehulló dolog.
(a Nap tömege mennyi is 10^30 kg? Mennyi lehet egy aszteroida tömege? Mondjuk egy kicsit nagyobbé legyen 100 millió kg, azaz 10^8 kg. A Nap tömegét tehát 10^22 darab ilyen aszteroida tenné ki, ez egy iszonyatosan nagy szám. Látszik is hogy ha belehull pár darab millió évente az nem sokat befolyásol rajta. Az a 0.1% nem is a belehulló anyagból ered (csak egy kis része), hanem valószínűleg a fémtartalma eleve magas volt amikor létrejött.)
A Nap tömege - mint már írták - kb. 2x10^30 kg. Ennek - mint írtad - kb. 99,9%-át hidrogén és hélium alkotja. Tehát a maradék 0,1%-ot teszik ki a nehezebb elemek. Mennyi is ez? Kb. 10^27 kg. A Föld tömege 6x10^24 kg, vagyis az a maradék 0,1%-nyi Naptömeg kb. 300 Föld tömegével egyenlő. Ebbe igazán belefér néhány aszteroida, kisbolygó, meg miegymás.
Igen, a magba süllyednek le, keresztül azon a zónán, ahol a tényleges hidrogénfúzió zajlik. Az ugyanis nem benn a mag közepében, hanem - pont a nehezebb elemek középpontba süllyedése miatt - a mag körül, egy gömbhéjban történik. Ennek sugara pedig az idő előrehaladtával nő, vagyis egyre közelebb kerül a felszínhez, ahogy egyre nő a hélium (és egyéb elemek) aránya a csillagban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!