Dc motor forgórészének a vasmagját hogyan lemezelik? Csak összepréselik, vagy össze is ragasztják? A lemezeket elszigetelik egymástól valamilyen lakkal?
jó kis szakember lehet...
az egész lemezelés azért van kitalálva, hogy ne keletkezzen (vagy legalábbis ne olyan sok) örvényáram a magban. ha nem szigetelik el, mégis mi értelme lenne a dolognak?
lehet egyébként, hogy nincs külön szigetelő réteg, hanem a felületet vonják be valamivel, de szigetelni kell, különben nincs értelme a dolognak.
Éppenséggel nem viszik túlzásba a szigetelést. Sok esetben egyáltalán nincs, máskor is maximum egy vékony festékréteg vagy egyéb vékony korrózióálló bevonat.
Az az igazság, hogy nincs rá szükség.
Persze, a kontakt jelent áramvezetést, de sokkal rosszabbat, mint egy tömör vasmag jelentene.
A fémes kontaktról még csak annyit, hogy sok vasmag lemezelését az éleken lézerhegesztéssel fogják össze. Na annál fémesebb kontakt nem kell.
Itt nem az örvényáramok lehetőségének totális kizárása a cél, nem a lemezek teljes elektromos elszigetelése. A cél az, hogy a mágnese hatás indukálta áramIRÁNYOK legyenek megvágva, nehezítve, ezzel az örvényáram-veszteségek és ebből származó melegedés CSÖKKENJEN.
Ha túl jó a lemezek elszigetelése, akkor a vasmag hatásfoka is romlik, az meg ugyanúgy teljesítményveszteséghez vezet.
Léteznek porkohászati "tömör" vasmagok is, amelyekben a szemcsés szerkezet akadályozza az örvényáramokat.
Ezek általában simán jobbak a lemezeltnél, csakhogy sokkal drágábbak.
Összefoglalnám, VAN szigetelés, de az nem egy tökéletes elektromos kontakt elszigetelés.
A szigetelés gyakran nem más, mint a vaslemezek felületi oxidja, esetleg eloxálással vastagítva, esetleg vékony festés, lakkozás, a legritkább esetben teljesen szigetelő réteg.
Ha fogsz egy akármilyen vasmagot és nekimész a két szélső lemezének egy kontatkmérővel, sípolni fog. Tökéletes elektromos elszigetelés a lemezrétegek közt nincs, mert nem kell.
Wadmalac,látom,hogy értesz a dolgokhoz,válaszolnál az alábbi kérdésemre is,mert még nem jött válasz.Előre is köszi.
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Hát én gépész, műszerész végzettségű vagyok, de főként mechanikai, mechatronikai irányban, tanultam elég sokat DC, AC 1F/3F motorokról, de teljesen elméleti szinten.
Abban a témában nem tudok laikusnál sokkal jobb választ adni, annyit írnék, hogy a kérdésedben felvetett sejtéseid jók, csak ennél sokkal bonyolultabb a helyzet. Egy motor teljesítménygörbéjét, munkapontját annyi paraméter befolyásolja, hogy nem hogy te, de én is elveszek benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!